A legpesszimistább elemzői várakozásokat is túlszárnyalta az infláció 2025 januárjában, a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján a fogyasztói árak az év első hónapjában átlagosan 5,5 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest, míg decemberhez viszonyítva 1,5 százalékkal.
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzése szerint a kedvezőtlen adathoz több egyedi, szezonális tényező járult hozzá, melyek egyszeri inflációs hatást váltanak ki. Ezek között említik az év eleji adóemeléseket, így az inflációkövető adóemelést, illetve dohánytermékek jövedéki adójának emelését.
A cikk kiemelte, hogy az Európai Unióban több ország esetében is jelentősen gyorsult a fogyasztói árak emelkedése, többek között Horvátországban, Szlovákiában, Szlovéniában, Ausztriában, Litvániában, Luxemburgban, Írországban, Olaszországban és Spanyolországban. Az EU 27 tagállamának átlagában 2024-ben 2,6 százalékon alakult az infláció, míg az eurót használó országokban 2,4 százalékos átlagot mutatott az árszínvonalromlás.
Az Oeconomus úgy gondolja, hogy 2025-ben januárban érhetett lokális csúcsára az infláció, alappályánkon február-márciustól enyhülhet az árnyomás Magyarországon, tavaszra 4 százalékra lassulhat ismét az infláció. Az év második felében ismét 4 és 5 százalék között ingadozhat a mutató, év vége felé tovább gyorsulva. A pesszimistább forgatókönyv esetén 2025-ben 4 és 6 százalék között ingadozhat a hazai infláció, az év vége felé a 6 százalékot is megközelítve, miközben visszafogottabb inflációs pályánkon 4 százalék környékén mozoghat a mutató.
A 2025-ös előrejelzések szerint
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.