BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
20221123 Budaörs 
Tesco   karácsonyi polcok  
karácsonyi bevásárlás, alma, infláció, vásárlás, magyar üzlet, egészséges életmód, egészség, táplálkozás 

Fotó: Vémi Zoltán  VZ  Világgazdaság  VG 

A képen: gyümölcs  alma
orszá

Nem magyar sajátosság a kiugró januári infláció – ekkor fékezhet az áremelkedés

Az év eleji áremelések eredményei látszanak a friss adatban. Az infláció több más EU-tagországban is nagyot emelkedett januárban, egy friss elemzés szerint ennél csak jobb jön idén.

A legpesszimistább elemzői várakozásokat is túlszárnyalta az infláció 2025 januárjában, a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján a fogyasztói árak az év első hónapjában átlagosan 5,5 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest, míg decemberhez viszonyítva 1,5 százalékkal.

20221123 Budaörs 
Tesco   karácsonyi polcok  
karácsonyi bevásárlás, alma, infláció, vásárlás, magyar üzlet, egészséges életmód, egészség, táplálkozás 

Fotó: Vémi Zoltán  VZ  Világgazdaság  VG 

A képen: gyümölcs  alma
országos bojkott
Januárban 5,5 százalék volt az infláció Magyarországon / Fotó: Vémi Zoltán / Világgazdaság

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzése szerint a kedvezőtlen adathoz több egyedi, szezonális tényező járult hozzá, melyek egyszeri inflációs hatást váltanak ki. Ezek között említik az év eleji adóemeléseket, így az inflációkövető adóemelést, illetve dohánytermékek jövedéki adójának emelését.

A cikk kiemelte, hogy az Európai Unióban több ország esetében is jelentősen gyorsult a fogyasztói árak emelkedése, többek között Horvátországban, Szlovákiában, Szlovéniában, Ausztriában, Litvániában, Luxemburgban, Írországban, Olaszországban és Spanyolországban. Az EU 27 tagállamának átlagában 2024-ben 2,6 százalékon alakult az infláció, míg az eurót használó országokban 2,4 százalékos átlagot mutatott az árszínvonalromlás.

Lokális csúcson lehet januárban az infláció

Az Oeconomus úgy gondolja, hogy 2025-ben januárban érhetett lokális csúcsára az infláció, alappályánkon február-márciustól enyhülhet az árnyomás Magyarországon, tavaszra 4 százalékra lassulhat ismét az infláció. Az év második felében ismét 4 és 5 százalék között ingadozhat a mutató, év vége felé tovább gyorsulva. A pesszimistább forgatókönyv esetén 2025-ben 4 és 6 százalék között ingadozhat a hazai infláció, az év vége felé a 6 százalékot is megközelítve, miközben visszafogottabb inflációs pályánkon 4 százalék környékén mozoghat a mutató.

A 2025-ös előrejelzések szerint

  • Az Oeconomus piaci elemzői konszenzusa év végére 3,9 százalékos inflációt, 2025-re éves átlagában 4,3 százalékos inflációt várt.
  • A Magyar Nemzeti Ban (MNB) decemberi Inflációs jelentésében 2025-re 3,3 és 4,1 százalék közötti inflációt jelzett előre.
  • A Pénzügyminisztérium a 2025-ös költségvetési tervezetben 3,2 százalékos inflációval kalkulált.
  • Az OECD 2024. decemberi előrejelzései szerint a fogyasztói árak 2025-ben 3,3 százalékkal emelkednem majd Magyarországon.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.