Répássy Árpád, az Országos Kórházi Főigazgatóság (Okfő) jogi igazgatója arról beszélt a Magyar Kórházszövetség (MKSZ) kongresszusán, hogy a projektet azért hozzák létre, hogy az egészségügyi jogvitákat hatékonyabban kezeljék, és csökkentsék a műhibaperek és egyéb peres ügyek számát a kórházakban. Egyúttal mérsékeljék a jogi eljárások költségeit is – írja a MedicalOnline.
Az adatok szerint az Okfő-fenntartású intézményekben összesen 288 műhibaper volt folyamatban, Ha a január 1-jén folyamatban lévő közel, 300 ügyben egyszerre ítéletet hirdetnének, az alperes kórházaknak egy összegben:
A pereket jellemzően a sebészeti, ortopédsebészeti, traumatológiai és szülészeti ellátás kapcsán indították a kórházakkal szemben. Bár a perek elindítását mindenkor megelőzi panasz, a perelőzményi adatok szerint az intézmények évente mindössze 30-40 egyezséget kötnek a panaszos betegekkel, megelőzve ezzel a jogi eljárás lefolytatását. Mivel az utóbbi években a bírói gyakorlatban megjelent a sérelemdíjak „büntető” funkciója, így egyre magasabb összegeket szabnak ki, azaz az egyezségek során is egyre magasabb összegeket követelhetnek a felperesek – mondta az igazgató.
Tavaly összesen 45 egyezség született, amelyek nyomán 150 millió forintot kellett kifizetniük az intézményeknek. Kártérítési és sérelemdíjra évente összesen 1,4-1,6 milliárd forintot fizettek ki a kórházak, ami 2024-ben tovább emelkedett, amikor a korábbinál lényegesen magasabb összegben állapították meg a perköltségekre kiszabható díjakat.
Répássy Árpád kiemelte: a műhibaperek súlyosan rontják az egészségügyi ellátórendszer társadalmi megítélését, a betegek bizalmát, és amellett, hogy hosszan elhúzódnak, jelentős költségvetési terhet is jelentenek. Ezért született a döntés, hogy a 30 millió forint perértéket meghaladó jogviták és egyes speciális perek kezelésére létrehozzák május 31-ével a Központi Pertámogatási Rendszert (KPTR), amely a kezdetektől fogja kísérni fogja ezeket az ügyeket, „jó egyezségre és nyertességre” törekedve. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az egyezségek alapját mindig orvosszakmai kérdések döntik el, ezért is lesz fontos tagja a KPTR-nek az orvosi team is.
Az Okfőnél az elmúlt években az objektivitásra, a mérhetőségre, a matematikai modellekre helyezték a hangsúlyt, annak érdekében, hogy javítsák az intézményirányítási folyamatokat. Ennek következtében már tudják, hány orvosnak kellene dolgoznia egy fekvőbeteg-ellátónál, hol kell fejleszteni akár munkaerőben, akár tudásmenedzsmentben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.