BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Küszöbön a precíziós nemesítés, ez lehet a menekülőút a mezőgazdaságban

Még az idén elfogadhatja az Európai Parlament a precíziós nemesítési technikákra vonatkozó rendeletet, amelyre itthon is készülni kell, és ami esélyt jelent a drasztikusan megváltozott klimatikus és termelési körülményekhez történő alkalmazkodáshoz – hangzott el a Vetőmag Terméktanács új technológiát bemutató tájékoztatóján. A precíziós nemesítés nem GMO-előállítás, és egy sor gondot megoldhat.

A hazai vetőmagtermelés stratégiai ágazat, erősen exportorientált, és évente mintegy 200 milliárd forint árbevételt hoz a bel- és külpiaci értékesítésekkel – érzékeltette az ágazat jelentőségét Takács Géza, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) elnöke a precíziós nemesítés adta lehetőségeket bemutató tájékoztatón. Mint kiemelte, a hazai vetőmagágazat rendkívül kutatásintenzív, árbevételének 15 százalékát k+f-re fordítja. Az elmúlt öt év rengeteg nehézséget hozott a hazai mezőgazdaság számára, a járványok, a háborús helyzetek, az inputanyagok árának emelkedése, az inflációs hatások és az uniós növényvédőszerhatóanyag-kivonások csökkentették az ágazat versenyképességét.

precíziós nemesítés
Takács Géza és Palkovics László Amand szerint is a precíziós nemesítés lehet a csodafegyver / Fotó: VSZT

A klímaváltozás is tovább nehezít a helyzetet, ennek hatásait azzal érzékeltette, hogy 2022 – amely történelmi aszályt hozott – középhőmérséklete 2,1 Celsius-fokkal haladta meg az 1991 és 2020 közötti évek átlagát, és ezen belül is a legmelegebb évek 2000 után következtek. A csapadék mennyisége és eloszlása sem kedvez a növénytermesztésnek, az utóbbi évek tapasztalata szerint éppen akkor van hiány belőle, amikor a szántóföldi kultúráknak a legnagyobb szükségük lenne rá.

Gyorsan növekvő piac

A hazai kukoricatermesztésben – az 1970-es években lezajlott hibridizáció óta – 2022-ben volt a mélypont a 3,4 tonnás hektáronkénti átlagterméssel, miközben az itthon használatos hibridek genetikai potenciálja akár 15 tonnás vagy még magasabb hozamokat is „tud”. A piacon pedig lenne is igény a terményre, ezért a környezethez a legjobban alkalmazkodó hibrideket kell keresni.

A magyar mezőgazdaságot az elmúlt öt évben ezermilliárd forintot meghaladó kár érte, aminek a kivédéséhez például a kukoricatermesztésben a környezethez legjobban alkalmazkodó hibrideket kell megkeresni, ehhez pedig a precíziós nemesítés lehet az eszköz. A VSZT 2022-ben ki is adott egy ezt támogató állásfoglalást, és a szervezet szerint ennek a technológiának az alkalmazása nélkülözhetetlen lesz az alkalmazkodáshoz. Takács Géza kiemelte:

egyetértenek az alapörvényben foglaltakkal, vagyis a GMO-k tilalmával, de e precíziós nemesítés egy teljesen más eljárás, ennek során ugyanis – szemben a tiltott eljárással – nem visznek be idegen gént a szervezetbe.

A világon egyébként jelenleg 75 millió hektáron alkalmazzák a precíziós nemesítéssel előállított vetőmagokat, így például 

  • az USA, 
  • Kanada, 
  • a dél-amerikai országok, 
  • Oroszország, 
  • Kína, 
  • India, 
  • Kenya és 
  • Nigéria

is olyan szabályozást alkalmaz, amely szerint a precíziós nemesítéssel előállított szaporítóanyag nem tekinthető GMO-nak – mutatta be a nemzetközi helyzetet Palkovics László Amand, a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar Növénytudományi Tanszékének egyetemi tanára. Egyébként 2023-ban ez a piac 7,26 milliárdos dolláros volt, de ez 2032-re megduplázódik. Jelenleg 22 növény-, 6 állatfaj és 1 gomba tartozik a precíziós nemesítés körébe a világon. 

Nobel-díj járt érte

Maga a precíziós nemesítés egy Nobel-díjas innováció, amelyet élesen el kell határolni a GMO-tól. A precíziós nemesítés lényege, hogy nem idegen gén beültetésére kerül sor, hanem a növényben lévő géneket változtatják meg. Ezáltal precíz módon lehet a növényi tulajdonságokat alakítani: például a szárazságtűrést vagy a különböző kórokozóknak való ellenállóságot. Ez a technológia olyan megoldást is nyújt, amelyet rezisztenciára nemesítéssel nem lehet megoldani, és ugyanezzel a módszerrel gyorsan javítható akár a növényfajok szárazságtűrése is, vagy a különféle termény, élelmiszernövény eltarthatósága, ami az élelmiszer-pazarlást is csökkentené. A precíziós nemesítés gyakorlatilag az összes szántóföldi kultúrában, a zöldségeknél és a gyümölcsök esetében is alkalmazható, és ma már vannak eredményei az állattenyésztésben is.

A precíziós nemesítés akár a toxinok ellen is bevethető

Magyarországnak pedig a precíziós nemesítés lehetővé tételére készülnie kell, mert nem maradhatunk le a nemesítési eljárásban, és az itthon előállított fajtákat fel kell vértezni az ellenállósági tulajdonságokkal. Például a kukoricánál az egyre melegebb időjárás miatt most már rendszeresen fertőző és aflatoxint termelő Aspergillus gombák ellen, amelyek miatt 

csak az elmúlt évben 200 milliárd forintos kár érte a termelőket.

Az EU Mezőgazdasági Tanácsában a tagországok képviselői március 14-én megszavazták a precíziós nemesítési technikákra vonatkozó rendelet tervezetét, amivel előkészítették az utat a jogszabályi keret végleges megalkotásához. Az unió soros elnöksége elindíthatja a tárgyalásokat az EU Parlamenttel a rendelet végleges elfogadásáért és hatályba léptetéséért, ami a várakozások szerint az idei évben megtörténik. 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.