BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Otthoni munka: meglepetésre nem kevesebb lett a home office, hanem több

Az elmúlt egy év álláslehetőségeit összevetve az azt megelőző egy évvel, az otthoni munkavégzés lehetősége nem csökkent, sőt: összességében valamelyest nőni tudott. A szakterületek közül pedig néhányban kiemelkedő arányban szerepelnek olyan pozíciók, amelyeknél volt vagy van lehetőség irodán kívüli munkavégzésre.

Tavaly az érintett munkavállalók többsége szigorításra számított a home office-ra vonatkozó szabályozásban a munkahelyén, a meghirdetett állásokat vizsgálva azonban ez a jelenség nem igazolódik. Sőt, az otthoni munkavégzést valamilyen formában biztosító álláslehetőségek száma tavaly május óta az azt megelőző egy évhez képest emelkedett 7 százalékkal – derül ki a Profession elemzéséből.

Home office
Az IT területén kínálnak leggyakrabban távmunkát / Fotó: Shutterstock

Az atipikus, vagyis a hagyományostól eltérő foglalkoztatás számos formában jelen van a munkaerőpiacon: ide tartozik például a behívásos munkavégzés, a munkakör megosztása vagy a több munkáltató által létesített munkaviszony is, ezek azonban Magyarországon továbbra is kevéssé elterjedtek. 

A rugalmas és részmunkaidős vagy home office lehetőségek viszont annál gyakoribbak, és az elmúlt években egyre nagyobb teret kaptak. Az elmúlt egy évben meghirdetett állásokat vizsgálva a leginkább jellemző atipikus munkavégzési formának továbbra is a home office számít, az álláslehetőségek 12,3 százalékában említették ezt a munkaadók. 

Ahogy tavaly, idén is a második helyen a részmunkaidős munkaviszony szerepel, ezek az állások a teljes hirdetésszám 5,6 százalékát teszik ki. Munkarend tekintetében a 2024 májusa óta meghirdetett pozíciók 80 százaléka hagyományos, nyolcórás jelenlétet igényel heti öt napon. 

A hirdetések 7,7 százalékánál beosztás szerinti munkavégzést írnak elő, rugalmas munkaidőt 4 százalékuk ajánl, 2,7 százalékukban pedig két műszakos rendszert jelöltek meg a cégek.

Az IT területén kínálnak leggyakrabban távmunkát

Az elmúlt egy év álláslehetőségeit összevetve az azt megelőző egy évvel, az otthoni munkavégzés lehetősége nem csökkent, sőt: összességében valamelyest nőni tudott. A szakterületek közül pedig néhányban kiemelkedő arányban szerepelnek olyan pozíciók, amelyeknél volt vagy van lehetőség irodán kívüli munkavégzésre. 

A tavalyi májust megelőző egy évben is kiemelkedő arányban biztosítottak home office-t az informatikai területeken, ebben pedig idén sincs lényeges változás. Az elmúlt egy évben leggyakrabban az IT, programozás és fejlesztés, valamint az IT-üzemeltetés és telekommunikáció területén meghirdetett pozícióknál volt lehetőség az otthoni munkavégzésre.

Az előbbi esetében közel felében, az utóbbinál pedig valamivel több, mint egyharmadában szerepelt ilyen információ. Tavaly május óta az üzleti támogatóközpontok állásaiban került elő az otthoni munkavégzés leggyakrabban az IT-területek után, ezeknek közel egyharmada tartalmazott erre vonatkozó információt. A pénzügy, könyvelés területén 29 százalékra emelkedett a home office-t kínáló hirdetések aránya a vizsgált időszakban.

Az otthoni munkavégzést kínáló állásokra gyakrabban jelentkeznek a fiatalabb munkavállalók. A legnagyobb arányban a 18–25 éves korcsoportból kerülnek ki ezek a pályázók (27,9 százalék), őket követik a 31–40 éves munkakeresők (26,8 százalék), majd a 26–30 évesek (20 százalék). Az ilyen munkalehetőségekre jelentkezők felének egyetem vagy főiskola, 40 százalékuknak pedig középiskolai a legmagasabb végzettsége.

Drasztikusan csökkentik irodaterületüket a német vállalatok

A home office alaposan megbolygatta a német kereskedelmi ingatlanok piacát. A német vállalatok egyre inkább az irodaterület hatékony és rugalmas használatára összpontosítanak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.