Két ügyben, összesen mintegy 180 millió forintnyi európai uniós támogatás kapcsán tett feljelentést az Integritás Hatóság költségvetési csalás gyanúja miatt – közölte a szervezet.
Az egyik esetben a hatóság saját észlelése alapján vizsgálatot folytatott le a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban (Ginop) támogatott projekt ügyében, amely 129 millió 968 ezer forint európai uniós támogatásban részesült. A vállalkozás úgy használta fel a támogatást, hogy kérdéses a teljes projekt megvalósítása.
A támogatás kedvezményezettje a honlapja alapján könyvelési szolgáltatással foglalkozó vállalkozás, de a cégnyilvántartás szerint a bejegyzett főtevékenysége fizikai közérzetet javító szolgáltatás. A támogatott projekt azonban mindkettőtől eltérő célú volt már eredetileg is: hordozható veszélyeshulladék-megsemmisítő eszköz kifejlesztésére irányult, majd innovatív növényi alapú joghurt kifejlesztésére változott.
A kedvezményezett a projekt tárgyát képező fejlesztésben, tesztelésben nem vett részt, a feladatokat kiszervezte egy vállalkozásnak.
A projekt nem felelt meg a szakmai megvalósíthatóság feltételének sem. A több tonna, kezelést és speciális tárolást igénylő alapanyagot a projektdokumentumok alapján egy harmadik emeleti lakásba szállították le: ennek életszerűsége és kivitelezhetősége alapjában megkérdőjelezhető. A rendelkezésre álló információk szerint a kedvezményezett a kifejlesztett terméket nem értékesítette a piacon.
Az ügyben a hatóság nem látja biztosítottnak, hogy a könyvelési tevékenységgel foglalkozó vállalkozás növényi joghurt kifejlesztésére irányuló projektje szabályosan, az irányító hatóságnak benyújtott elszámolás szerint valósult meg, ezért feljelentést tett ismeretlen tettes ellen költségvetési csalás és hamis magánokirat felhasználásának gyanúja miatt.
A másik ügyben szintén költségvetési csalás és hamis magánokirat felhasználásának gyanúja miatt tett feljelentést a hatóság, miután egy vállalkozás úgy használt fel csaknem 50 millió forintnyi uniós támogatást, hogy kérdéses a teljes projekt megvalósítása. A hatóság szerint ez esetben is vissza kell követelni a támogatás összegét.
A támogatás kedvezményezettje a honlapja szerint informatikai szolgáltatással foglalkozó vállalkozás, de főtevékenysége üzletviteli, egyéb vezetési tanácsadás. A támogatott projekt már eredetileg is mindkettőtől eltérő célú volt: gázkazánhoz kapcsolódó fejlesztésekre irányult, majd innovatív prebiotikumos tejpor létrehozására változott.
A hatósági vizsgálatban megállapították, hogy a projekt valamennyi kutatás-fejlesztésre irányuló tevékenységét kiszervezték egy másik vállalkozásnak, ami önmagában is kérdésessé teszi a támogathatóságot. A projekt nem felelt meg a szakmai megvalósíthatóság feltételének sem, és nem rendelkezett alkalmazottal, illetve a projekt megvalósításának későbbi időszakára sem tervezte munkaerő felvételét.
Visszaélés: az uniós forrásban részesülő halastó üzemeltetőjének joga sem volt halgazdálkodásra
A vállalkozó 9 nap alatt 4 perc 46 másodpercenként állított ki nyugtát, átlagosan bruttó 24 746 forint összegben, ami töredéke a támogatási kérelemben bemutatott számlák értékének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.