BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

PWC: Brutális áttörést hoz a mesterséges intelligencia

Az elemzőcég szerint az elkövetkező évtizedben 15 százalékponttal növelheti a globális GDP-t az MI használata. Ez az ütem a 19. századi iparosítással egyenértékű lehet, de vannak kockázatok is.

A lehetőség ugyan hatalmas, de a PWC is figyelmeztet: a növekedést csak a mesterséges intelligencia (MI) felelősségteljes használata segítheti elő. 

kockázatok
Vannak kockázatok is a mesterséges intelligencia körül – állapítja meg a PWC / Fotó: Shutterstock

Az MI „kihasználásához” viszont elengedhetetlen, hogy a társadalmi bizalmatlanság csökkenjen. Persze a 15 százalékpontos növekedés álom marad, ugyanis az éghajlatváltozás a PWC szerint a következő évtizedben 7 százalékkal szűkítheti a globális gazdaságot.

Nem garantált az előny

A 15 százalékpontos, MI generálta GDP-növekedés csak optimista forgatókönyv megvalósulása esetén lehetséges. 

Ha a közbizalom és együttműködési hajlandóság megvan, de alacsonyabb, akkor 8 százalékponttal lehet számolni – állapítja meg a PWC. Ugyanakkor a pesszimista forgatókönyvek mindössze 1 százalékos plusszal számolnak. Átalakulás jön az iparágakban, így a mostaninál jobban megfelelnek majd a fogyasztói igényeknek, ami lényegében új területek kialakulásához vezet majd. 
Az elektromos járművek elterjedése például a villamosenergia-szolgáltatókat, az akkumulátorgyártókat, a technológiai cégeket és más szereplőket hozta be a mobilitás területére, lehetővé téve számukra, hogy az autógyártók mellett értéket teremtsenek. 

A gazdaság szerkezetének átalakulásával az értékteremtés egyre inkább olyan szervezetektől fog származni, amelyek felismerik a hagyományos iparágak közti kapcsolódási lehetőségeket. Az üzleti vezetők óriási növekedést érhetnek el, ha a változó ügyféligényekre összpontosítanak, és a legfrissebb technológiák mentén alakítják üzleti tevékenységüket

– mutatott rá Radványi László, a PWC Magyarország vezetője.

MI vs. éghajlatváltozás

A PWC elemzése azt mutatja, hogy míg az MI gyorsítja a növekedést, az éghajlatváltozás fizikai veszélyeivel kapcsolatos költségek gazdasági korlátokat szabnak. A modell alapján az éghajlattal összefüggő fizikai kockázatok 2035-re közel 7 százalékkal szűkíthetik a globális gazdaságot.
A mesterséges intelligencia elterjedése ugyanis várhatóan az adatközpontok energiafelhasználásának növekedéséhez vezet, ezt azonban ellensúlyozhatja az, ha az MI-t az energiahatékonyság növelését célzó innovációkra is használják – teszik hozzá.

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.