BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
labor, kutatás

Nemzetközi nyitás a magyar innováció számára: fiatal kutatókat támogat a HUN-REN

A cél a nemzetközi tapasztalatszerzés és a kutatói együttműködések ösztönzése. A HUN-REN Mobilitási Program első fordulójában 47 magyar kutató kapott összesen csaknem 42 millió forint támogatást.

A 2025 tavaszán újraindított HUN-REN Kutatói Mobilitási Program első fordulójában 47 pályázat kapott támogatást, összesen csaknem 42 millió forint értékben. A HUN-REN Központ célja ezzel az, hogy a magyar kutatók már pályájuk korai szakaszában nemzetközi tapasztalatokat szerezzenek, és bekapcsolódjanak a világ tudományos vérkeringésébe. A sikeres pályázók olyan vezető nemzetközi kutatóhelyekre és konferenciákra látogathatnak el, mint a Harvard, a Tokiói Egyetem vagy a Max Planck Intézet.

labor, kutatás magyar kutatók
A HUN-REN Mobilitási Program első fordulójában 47 magyar kutató kapott összesen csaknem 42 millió forint támogatást / Fotó: Shutterstock

A pályázatok 13 kutatóhelyről és 5 támogatott kutatócsoporttól érkeztek, a témák pedig rendkívüli sokszínűséget mutatnak: mesterséges intelligencia és robotika, kvantumtechnológia, zöldenergia, génterápia, archeogenetika és középkori hadtörténet egyaránt szerepel a projektek között.

A kutatói mobilitás nem csupán lehetőség, hanem stratégiai eszköz is. Az, hogy ilyen sok kiváló jelentkezés érkezett, megerősít bennünket abban, hogy tovább dolgozzunk azon, hogy a magyar tudomány jövője nemzetközi léptékben még versenyképesebb legyen

– hangsúlyozta Gulyás Balázs, a HUN-REN elnöke.

Kiemelkedő adat, hogy a támogatott kutatók 60 százaléka negyven év alatti. „Ez mutatja azt is, hogy a következő kutatógeneráció kiváló lehetőségként tekint arra, hogy külföldön tapasztalatot szerezzen, amelyet majd itthon kamatoztat” – tette hozzá Jakab Roland, a HUN-REN vezérigazgatója.

Magyar kutatók a világ minden táján

A mobilitási célpontok 77 százaléka Európán belül található, a legnépszerűbb országok között Portugália, Olaszország, Németország, a skandináv régió és a környező közép-európai országok szerepelnek. De több kutató utazik az Egyesült Államokba, Japánba, Szingapúrba, Kínába vagy a Dél-afrikai Köztársaságba is.

A HUN-REN Kutatói Mobilitási Program nemcsak a személyes tapasztalatszerzést ösztönzi, hanem lehetőséget ad új nemzetközi együttműködések kialakítására is. A szervezet hosszú távon abban bízik, hogy a mobilitás révén megerősödő tudáshálózat nemcsak a magyar kutatók pályáját segíti, hanem hazai kutatóbázisaink globális versenyképességét is javítja.

HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat: ünnepélyes keretek között átadták az új székházat

A szervezet szerint az épület a kiválóság, az együttműködés és az innováció szimbóluma lesz. Az ünnepélyes székházavatáson Sulyok Tamás köztársasági elnök adta át az épület jelképes kulcsát a HUN-REN elnökének, Gulyás Balázsnak.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.