A szakértő Facebook-bejegyzése szerint 2023-ban az 50 milliárd dollárt kitevő orosz import az EU vásárlásainak csaknem 1 százalékát tette ki. Ezen belül a gáz részaránya behozatal harmadát adja.
Eszerint tehát sok más terméket is vásárol a közösség Oroszországból, például közel ekkora az importált fémek részaránya.
A szakértő szerint tehát
nem tűnik logikusnak, hogy Brüsszel kizárólag annak az energiahordozónak a vásárlását tiltaná be, ami két békepárti ország, azaz Szlovákia és Magyarország nem tud pótolni.
Miért nem a platinát vagy a halfilét korlátozza az unió, amikor egyrészt ezek nélkül könnyebb ellenni, mint télen gáz nélkül, másrészt ezeket a szárazföldi államok is könnyen meg tudnák venni máshonnan is? – teszi fel a kérdést Sebestyén Géza.
Az orosz gáz betiltása több mint háromszorosára növelné a magyar családok fűtési költségeit egy elemzés szerint. Brüsszel új célja miatt a magyar gazdaság versenyképessége jelentős mértékben visszaeshet, a rezsicsökkentés pedig finanszírozhatatlanná válhat.
Hasonlóan lesújthat a magyar családok anyagi helyzetére az EU azon terve, hogy gyorsított eljárásban felvegye Ukrajnát a soraiba. Brüsszel egy új intézkedés keretében megtiltaná az orosz energiahordozók behozatalát az Európai Unióba. A Századvég becslése alapján a kieső gázmennyiség kétszeres áremelkedést és növekvő volatilitást idézne elő az európai gáztőzsdéken, ami tovább rontaná az EU versenyképességét, Magyarország energiaszámláját pedig összesen 1100 milliárd forinttal növelné és ellehetetlenítené a rezsicsökkentést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.