BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Energetikai tanúsítvány – senkit sem érdekel ingatlanvásárlásnál, de kéne?

Az érdeklődők számára inkább a lakás állapota, és fenntartási költségei fontosak. A besorolás jelentősége elenyésző.

Az energetikai tanúsítvány jelenleg is kötelező elem építésnél, adásvételeknél, valamint bérbeadásnál, minden társasházi lakóingatlan és 50 négyzetméternél nagyobb családi ház esetén. Míg korábban általában azt lehetett hallani a szakemberektől, hogy az energetikai tanúsítvány nem igazán áll az ingatlanvásárlók fókuszában – holott nem teljesen haszontalan –, kérdés, hogy miként változott a vevői hozzáállás az elmúlt évek során – áll a Ballaingatlan közleményében.

besorolás
Panelházak – vajon milyen besorolásúak? / Fotó: Shutterstock

Fókuszban az energiakérdés

A 2022-es energiaáremelkedés kiemelten fontos tényezővé tette, hogy az egyes ingatlanoknak mennyi az éves energiaigénye, és mennyibe kerül az ingatlanok éves fenntartása – szögezte le Balla Frigyes, a Balla Ingatlan operatív igazgatója. Ezzel együtt továbbra is azt tapasztalják a szakemberek, hogy a

 vásárlók az energiafogyasztásra és -hatékonyságra vonatkozó információkat többnyire még mindig a közüzemi számlákból próbálják kinyerni, nem pedig az ingatlanok energetikai besorolásából.

Az energetikai tanúsítvány beszerzése tehát továbbra is inkább az elvégzendő szükséges feladatok közé tartozik, azzal együtt, hogy 2023 novembere óta a számát már nem kell feltüntetni az adásvételi szerződésekben, elegendő pusztán a meglétéről nyilatkozni, és persze elkészíttetni – tette hozzá Balla Frigyes.

Az állapot a döntő

Mindezeken túl általában azzal találkoznak az ingatlanközvetítők az adásvételeknél, hogy az ügyfelek inkább az ingatlan általános állapotára kíváncsiak, nem pedig annak energiahatékonyságára. Vagyis elsősorban azt vizsgálják egy megvásárolni kívánt ingatlannál, hogy azon mit kell felújítani, és ez a felújítás mennyibe kerül. Ezek a felújítási tételek pedig nagyobb mértékben befolyásolják a vételárat, mint az energetikai besorolás – magyarázta a szakértő.

Ami annyiból érthető, hogy ha forintosítani szeretnénk a különbséget egy felújítandó és egy teljesen felújított ingatlan ára között, akkor általánosságban elmondható, hogy akár 20–30 százalék is lehet az eltérés.

Az ingatlanközvetítők tapasztalatai szerint tehát az energetikai besorolás másodlagos: kifejezetten kevés az az ügyfél, aki meg tudja mondani, hogy milyen besorolású ingatlant vásárol, sokkal inkább az állapotra és a fenntartási költségekre figyelnek a hazai vevők – tett még hozzá a Balla Ingatlan szakértője.

Amit érdemes tudni 

az energetikai tanúsítványról, hogy az az ingatlanok becsült energiaigényét mutatja meg. 

Vagyis segítségével az állapítható meg, hogy mennyi energiára van szükség a lakás vagy ház kényelmes fenntartásához. Egy jó besorolású ingatlan kevesebb energiát fogyaszt, mint egy rosszabb osztályzatú, de hasonló kialakítású épület. Az energetikai tanúsítványt csak a Magyar Mérnöki Kamara vagy az Építész Kamara nyilvántartásában szereplő, jogosultsággal rendelkező energetikai tanúsítók állíthatják ki, az épület szerkezete, állapota, szigetelése és gépészeti rendszerei alapján.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.