BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Szingapúri földhőprojekt indul Turán

A már működő turai áramtermelő földhőerőmű közelében újabb munka indul. A szingapúri hátterű KS Orka Hungary geotermikus kutatási engedélyt kapott.

A KS Orka Hungary Kft. földhőkutatási engedélyt kapott a turai régióban. Tura közelében néhány éve már túljutott egy sikeres geotermikus kutatáson a KS Orkáéval azonos tulajdonosi összetételű Turawell, amely most – az országban egyedüliként – villamos energiát termel földhő felhasználásával.

geotermikus kutatás
A kép még nem Turán, hanem a napokban bemutatott, ferihegyi geotermikus kutatás helyszínén készült / Fotó: Aradi Barna

Még az idén elkezdődhet a geotermikus kutatás

A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) kizárólagos jogot adott a szingapúri Kaishan Co. Ltd. Magyarországi leányvállalatának, a KS Orka Hungary Kft.-nek geotermikus kutatásra Tura térségében. Az engedély egy 171 négyzetkilométeres területre vonatkozik a Magyar Geotermális Egyesület közlése szerint, a felszíntől számított 250 és 3500 méter közötti mélységközben. A KS Orka

  • hamarosan összeállítja a fúrási célokat meghatározó és a mérnöki terveket előkészítő csapatot,
  • várhatóan még ebben az évben megvásárolja az érintett földterületet
  • és megkezdi a kutató- és termelőkutak fúrását.

Hosszabb távon egy 50-100 megawatt közötti geotermikus energiatermelő kapacitást szeretnének létrehozni Tura környékén.

A KS Orka Hungary tulajdonosa nyilvános adatok szerint ugyanúgy Szántó András és a (Kaishan Co.-hoz tartozó) KS Orka Renewables, mint a Turawell Kft.-é. A Turawell 2017-ben indította meg Tura közelében az első és egyelőre az egyetlen olyan hazai földhőhasznosító erőművet, amely villamos energiát termel. A létesítmény nettó (hálózatra táplált) teljesítménye több év átlagában 1,6 megawatt – írja az Építésfórum.  

A testvércég eredeti terveiben egy földhővel fűtött paradicsomgyár is szerepelt 

A mélyről feltörő, 129 Celsius-fokos forró vizet a Turawell hőtermelésre is használja a Világgazdaság korábbi cikke szerint. A beruházást először 2010-ben jelentették be, akkor még áramtermelés nélkül. Ötmilliárd forintból létesítettek volna egy geotermikus hővel fűtendő, 100 ezer négyzetméteres üvegházat, amelyben 200 dolgozóval évi hatezer tonna paradicsomot termeltek volna évi 6-7 milliárd forint árbevétel reményében.

A 2011-es terv már 7,4 milliárd forintról és arról szólt, hogy létesítenek egy 12 hektárnyi, geotermikus enerigával fűtött üvegházat is évi hatezer tonna paradicsom termesztéséhez. A geotermikus erőmű várható áramtermelő képességét akkor 2,7 megawattban jelölték meg, az üvegház alkalmazotti igényét 170 főben, a várható éves árbevételét 6-7 milliárd forintban.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.