Már megjelent a Magyar Falu Program újabb, ötezer fő alatti lélekszámú települések számára elérhető pályázati kiírása, amely elérhető például a program honlapján is – mondta tájékoztatóján Gyopáros Alpár. A kormánybiztos szerint a program pályázatainak népszerűségét az is okozza, hogy nem igényelnek önerőt és előfinanszírozottak, valamint a támogatói okirat megérkezése utáni ötödik napon már a számlákon is van a pénz, így ez az újabb kiírás is nagy érdeklődést válthat ki.
A tízmilliárdos keretből több területet támogatnak. Ilyen például az óvodaépületek fejlesztése, korszerűsítése és a férőhelyek bővítése is, amely célokra maximum 50 millió forintot kaphat egy-egy pályázó. Ugyanekkora összeget nyerhetnek el a helyhatóságok az önkormányzati tulajdonú egyéb ingatlanok fejlesztésére. Itt a kormánybiztos szerint újdonság, hogy indokolt esetekben használaton kívüli ingatlanok fejlesztése is támogatható. Ugyancsak eddig nem támogatható célt – a bővítésen túl már az új urnafalak kialakítását – is támogatja a hatmillió forintban maximált temetőfejlesztésre elnyerhető forrás.
Szintén hatmillió forintot nyerhet el egy-egy pályázó az önkormányzati feladatéllátáshoz szükséges eszközök beszerzésére, amely most már az új kamerarendszerek kiépítéséhez szükséges beszerzéseket is támogatja. Egy pályázó ugyancsak maximum hatmillió forintot nyerhet óvodai játszóudvar, illetve közterületi játszótér fejlesztésére, 15 millió forintot pedig kommunális eszközbeszerzésre.
Alakítottak a tanya- és falugondnoki gépjárműbeszerzés feltételrendszerén is. Új falubusz beszerzésére 18 millió forint nyerhető el, de újdonság, hogy a tanyagondnoki szolgálat ellátására busz helyett új, meghatározott típusú személygépkocsi is választható, itt viszont az értékhatár 15 millió forint. A busz helyett választható
Újdonság az is, hogy ezúttal már pályázhatnak azok az 1500 fő alatti lakosságszámú települések is, amelyek a jövő év január 1-jétől hatályos jogszabály alapján jogosultak faluszolgálatot indítani.
A pályázat egy hónap múlva, július 2-án nyílik, és augusztus 1-jéig tart a benyújtási időszak.
A kormánybiztos elmondta, hogy a Magyar Falu Program 2019-es indulása óta összességében már több mint 1100 milliárd forint célzott támogatást nyújtott a kedvezményezetteknek. A program célja, hogy javítsanak a magyar falvakban élők életminőségén, valamint demográfiai fordulatot érjenek el ezeken a településéken. Az elmúlt 50-70 évben ugyanis a falvakban folyamatosan csökkent a népesség.
Falusi CSOK: mérföldkőhöz ért az otthonteremtési program – így lehet akár 70 millió forintot is igényelni
Eddig 300 milliárd forint támogatáshoz jutottak a vidéki családok. A falusi CSOK nemcsak megmarad, hanem bővül.
A Magyar Falu Program részeként meghirdetett falusi CSOK-nak köszönhetően már jelentős sikereket értek ezen a téren – jelentette ki, arra is utalva, hogy az óvodai férőhely-bővítési igény már ennek a következménye. Mint kiemelte, a falusi CSOK-kívül a jogosult településeken életkortól és gyerekszámtól függetlenül elújításra vagy bővítésre ötmillió forint értékben áfa-visszatérítési támogatás igénybevételére van lehetőség, és idén ezekhez társul az otthonfelújítási program is.
Gyopáros Alpár a Világgazdaság kérdésére elmondta, hogy a legnagyobb túligénylés a kommunális eszközbeszerzésekre kiírt pályázatoknál van, mivel annyira fogynak a közmunkások a kistelepülésekről, de az ingatlanfejlesztések is kiemelten népszerűek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.