BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Véget ért a ragadós száj- és körömfájásjárvány, de továbbra is fontos az óvatosság

Április óta nem észleltek új esetet, így az összes korlátozást feloldották. A ragadós száj- és körömfájásjárvány mintegy 19 ezer állatot érintett.

Sikeresen megfékezte a ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) betegséget Magyarország, így június 6-tól feloldották az összes védő- és megfigyelési körzetet, valamint a további korlátozás alá eső területet. Ezzel együtt a hazai korlátozások is megszűntek – derül ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) pénteki közleményéből.

Száj- és körömfájás, járvány, telep, állattartás, állat, tehén, vírus, Kisbajcs, Orbán Viktor, szarvasmarha, szarvasmarhák
Véget ért a ragadós száj- és körömfájásjárvány / Fotó: Orbán Viktor Facebook-oldala

Az állategészségügyi hatóság célja most a hivatalos mentesség mielőbbi visszaszerzése. A vírussal szembeni magyar erőfeszítések és intézkedések kapcsán köszönetét fejezte ki Várhelyi Olivér az Európai Bizottság egészségügyért és állatjólétért felelős biztosa is. Azonban fontos, hogy a járványügyi alapszabályokat továbbra is minden gazda tartsa be!

Fél évszázad után jelent meg Magyarországon a ragadós száj- és körömfájás

A ragadós száj- és körömfájás vírus jelenlétét a Nébih laboratóriuma 2025 tavaszán öt telepen (Kisbajcs, Levél, Darnózseli, Dunakiliti, Rábapordány) azonosította. Igazodva a járványügyi helyzet alakulásához a szakemberek folyamatosan felülvizsgálták és optimalizálták a korlátozó intézkedéseket mind az érintett területeken, mind országos szinten. Több tízezer laboratóriumi vizsgálat ellenére április közepe óta egyetlen új eset sem bukkant fel, így 

2025. június 6-tal utolsó védő- és megfigyelési körzetet, valamint a további korlátozás alá eső területeteket is feloldották, ami a hazai korlátozások megszűnését is eredményezte.

Ez azt jelenti, hogy újra zavartalanul folytatódhat az Európai Unión belüli kereskedelem , míg a harmadik országokkal történő export vonatkozásában jelenleg is egyeztetések zajlanak. Most az állategészségügyi hatóság célja az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) vonatkozó előírásai szerinti hivatalos mentesség mielőbbi visszaszerzése, mit legkorábban 2025. július 20-án kérvényezheti hazánk a WOAH-nál.

Hatalmas károkat okozott a fertőzés

A közlemény szerint a hazánkban fél évszázad után ismét megjelenő fertőzés több mint 19 ezer állatot érintett. A vírus azonosítását követően a hatóságok azonnali intézkedéseket vezettek be a fertőzés terjedésének megfékezése érdekében, a védekezés irányítására operatív törzs alakult. Országszerte több mint 2900 gazdaságban vettek mintát, és ezek mind negatív eredményt hoztak. 

A vadállomány folyamatos monitorozása során közel 5 300 vadhúsmintát vizsgáltak a szakemberek, és egyik esetben sem mutatták ki a ragadós száj- és körömfájás vírus jelenlétét.

A védekezés keretében a Nébih laboratóriumai a nap 24 órájában eddig közel 56 000 PCR és több mint 206 000 ELISA-vizsgálatot végeztek, ezáltal biztosítva a járványügyi helyzet teljes körű ellenőrzését és nyomon követését. A vizsgálatok a mentesség igazolása, a mentes státusz visszaszerzése érdekében a következő hónapokban is folytatódnak.

A Nébih, a kormányhivatalok és a járási hivatalok szakemberei minden erejükkel azon dolgoznak, hogy megelőzzék és megfékezzék az állatjárványok terjedését. A felelősség továbbra is óriási, a munka pedig folyamatos: a hatóságok értékelik és kiértékelik a járványügyi helyzetet. A gazdákat továbbra is kérik, hogy a vonatkozó járványügyi előírásokat szigorúan és következetesen tartsák be, hisz az kulcsfontosságú az eredményes védekezéshez, a magyar állatállomány megóvásához. Kizárólag közösen tehetünk azért, hogy megelőzzük a járványokat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.