BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lezárult az idei érettségi, ezekre a fontos dátumokra figyeljen minden felvételiző

Az érettségi után is várnak még feladatok az idei évben felvételizőkre. Napokon belül zárul az ügyintézés az e-felvételi-rendszerben, kihirdetik a ponthatárokat, megérkezik az egyetemektől a hivatalos döntés, a szeptember előtti hetekben pedig a pótfelvételi miatt izgulhat, aki idén nem jelentkezett sehová. Mutatjuk, melyek azok a fontos dátumok, amelyekre minden felvételizőnek figyelnie kell.

Szerdával, a középszintű szóbelikkel hivatalosan is lezárultak az idei érettségi vizsgák. Június 16. és július 2. között 1157 helyszínen, 3385 vizsgabizottság előtt közel 326 ezer középszintű szóbeli vizsgát tettek az érettségizők a középiskolákban és a kormányhivatalokban. A felsőoktatásba készülők ezzel még nem dőlhetnek hátra, fontos dátumokra kell figyelniük a nyáron.

érettségi felvételi fontos dátumok
Fontos dátumok állnak még a felvételizők előtt ezen a nyáron / Fotó: Shutterstock

Ezek a fontos dátumok állnak még a felvételizők előtt

Szűk egy hetük maradt a felsőoktatásba felvételizőknek, július 9-én ugyanis véget ér az ügyintézési időszak, vagyis eddig 

tudnak módosítani a megjelölt egyetemek és szakok sorrendjén, visszavonni jelentkezést, feltölteni hiányzó dokumentumokat, módosítani az adatokat, megjelölni az egyik jelentkezési hely másik finanszírozási formáját.

Érdemes figyelni rá, hogy mindig azok a szakok szerepeljenek a felvételi lista elején, ahova a legjobban be szeretne jutni valaki. Ha pedig biztosan tudja, hogy már nem kíván bekerülni egy képzésre, akkor jobb, ha inkább visszavonja a jelentkezését oda – hívja fel a figyelmet az Eduline portál. Úgy vélik, a határidő lejárta előtt még egyszer jó ellenőrizni, hogy biztosan mindent a helyes méretben, formátumban töltött-e fel valaki, mert július 9. után ezen már nem lehet módosítani.

Amit nem kell feltölteni:

  • a 2006. január 1. után szerzett érettségi bizonyítvány, tanúsítvány,
  • a 2006. február 1. után szerzett felsőfokú oklevél,
  • a 2013. január 1. után a felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevél,
  • a 2003. január 1. után Magyarországon, államilag elismert nyelvvizsgaközpontban szerzett nyelvvizsga-bizonyítvány.

Ezek a felvételizők legfontosabb napjai

Július 23. a felvételizők talán leginkább várt napja, aznap hirdetik ki ugyanis felvételi ponthatárokat, kiderül, ki melyik szakra került be. 

Budapest mellett számos városban, köztük Pécsett a Széchenyi téren szerveznek erre a napra Pont Ott Partit, ahol számos izgalmas program és koncert várja a pontvárókat.

Július 31-én a felvételizők megkapják az Oktatási Hivataltól a besorolási döntést, a hivatalos értesítést is arról, hogy hány ponttal melyik egyetemre és milyen képzésére vették fel őket. Jó tudni, hogy a döntéstől számítva csupán 15 nap áll rendelkezésre a fellebbezésre, amelyre akkor van lehetőség, ha például elszámolták a felvételiző pontjait.

A 2025-ös pótfelvételi eljárás pontos időpontja még nem ismert, de minden évben az általános felvételi eljárás lezárása után, augusztus közepén indul el. Ez azoknak fontos, akik az adott évben még nem felvételiztek, vagy jelentkeztek ugyan egyetemre, de sehova sem vették fel őket. Nekik a pótfelvételin maradt esélyük arra, hogy bekerüljenek valamelyik egyetemre. Ha a hagyományos eljárásban csak a másodiknak vagy harmadiknak megjelölt helyre jutott be valaki, akkor nem vehet részt a pótfelvételin, legközelebb a keresztféléves felvételin próbálkozhat.

Érdemes megjegyezni, hogy a pótfelvételin a legtöbbször költségtérítéses képzések közül lehet választani, mert viszonylag kevés állami ösztöndíjas szakot hirdetnek meg. A pótfelvételi ponthatárait feltehetően a korábbi évekhez hasonlóan augusztus végén hirdetik ki, és aki bekerül, ugyanúgy, szeptemberben kezdheti meg az egyetemet, mint a többiek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.