BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy Márton újratárgyalná a bérmegállapodást, a világ akkorát fordult

A gazdasági mutatók változása miatt újratárgyalná a tavaly kötött hároméves bérmegállapodást a kormány. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint bár erre jogi kötelezettség nincs, közgazdaságilag indokolt a felülvizsgálat. A tárcavezető a novemberi egyeztetésen azt fogja javasolni, hogy maradjanak az eredeti emelési ütemnél.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kedden háttérbeszélgetést tartott a magyar gazdaság kilátásairól. Ebben említést tett arról, hogy újra kell tárgyalni azt a három évre szóló bérmegállapodást, amelyet tavaly ütöttek nyélbe.

Nagy Márton újratárgyalná a bérmegállapodást forint, pénz, fizetés, bankjegy családi pótlék
Nagy Márton újratárgyalná a bérmegállapodást / Fotó: Kamil Zajaczkowski / Shutterstock 

A nemzetgazdasági miniszter azzal indokolta a megállapodás újratárgyalásának szükségességét, hogyha három mutató értéke 1 százaléknál nagyobb eltérést mutat a benne foglaltaktól, akkor újra le kell ülniük a feleknek, és tárgyalniuk kell róla.

A bruttó átlagkereseteknél azt látjuk, ott nem lesz eltérés, a GDP-nél 2,4 százalék, az inflációnál 1,5 százalék, tehát a kettő különbözete kevesebb, mint 1 százalék

– mondta, hozzátéve, hogy jogilag nem kellene újratárgyalni, közgazdaságilag azonban igen.

Ezért hangsúlyozta, hogy újra kell tárgyalni bérmegállapodást novemberben, de ő azt fogja javasolni, hogy tartsák az eredeti javaslatban szereplő számokat.

Az idei 9 százalék után jövőre 13 százalékkal kellene emelkednie a minimálbérnek. A miniszter jelezte, hogy 2027 végére a minimálbérnek el kell érnie a rendszeres keresetek 50 százalékát, és ezt figyelembe kell venniük a szociális partnereknek. A kormány minden segítséget meg fog adni ahhoz, hogy lehetőleg két számjegyű mértékben emelkedjen a minimálbér – tette hozzá.

Nagy Márton a háttérbeszélgetésen – amelyről a Világgazdaság élőben tudósított – a magyar gazdaság más aspektusairól is beszélt. A miniszter többek között szólt az amerikai–európai vámmegállapodásról, a védelmi tartalékokról és a magyar költségvetésről is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.