BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Korai a számháború: áll a megállapodás a minimálbér emeléséről a szaktárca szerint – ez esetben ülnek asztalhoz

Folyamatos a párbeszéd a munkaadói és munkavállalói oldallal a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint. A bérmegállapodáson felüli minimálbér-emelésről csak bizonyos feltételek esetén kell újra tárgyalni.

A minimálbér emeléséről folyamatos a párbeszéd a munkaadói és munkavállalói oldallal – számolt be róla keddi közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A szaktárca emlékeztetett, hogy a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma kereteében a kormányzat, valamint a szociális partnerek tárgyalásait követően 2024. november 25. napján aláírták a kiemelt jelentőségű hároméves bérmegállapodást – és ez áll.

NBB_20141105_1644 Audi
foglalkoztatottság, munkanélküliség, munkaerőpiac, KSH, keresetek, bérek
ipar, minimálbér
német iparvállalatok
2025. január elsejétől 290 800 forint a minimálbér Magyarországon / Fotó: Nagy Béla

A megállapodás rögzíti a minimálbér 2025 és 2027 közötti évekre számított összegét. Ennek megfelelően a minimálbér

  • 2025. január elsejétől 290 800 forintra emelkedett,
  • jövőre, azaz 2026. január elsejétől további 13 százalékos emeléssel 328 600 forintra növekszik,
  • 2027-ben pedig eléri majd a 374 600 forintot.

Az NGM kiemelte, hogy a megállapodáshoz vezető tárgyalásokon a felek a rendelkezésre álló makrogazdasági mutatók tényadatait, valamint azok elkövetkező évekre számított prognózisait figyelembe véve állapodtak meg az egyes években alkalmazandó emelés mértékéről.

A bérmegállapodás alapját az alábbi makrogazdasági mutatók és prognózisaik képezték:

 Tárgyév 2025Tárgyév 2026Tárgyév 2027
Bruttó átlagkereset8,7 százalék7,6 százalék7,4 százalék
GDP3,4 százalék4,1 százalék4,3 százalék
Infláció3,2 százalék3,0 százalék3,0 százalék

A felek a tárgyalásokon számításba vették annak lehetőségét is, hogy a fenti mutatók alakulását jelentős mértékben befolyásolhatják a soron következő évek európai gazdasági és világgazdasági eseményei is. Ennek érdekében rögzítették a felek, hogy „amennyiben az egyes mutatók eltéréseinek számtani összege a tárgyév I–III. negyedévi átlagos tényadatai alapján pozitív vagy negatív irányban meghaladja az egy százalékpontot, a VKF tagjai a 2026-ra, illetve 2027-re vonatkozó minimálbér emelés mértékét újratárgyalják”.

A 2026. évi költségvetési törvény tervezetében jelzett makrogazdasági mutatók legfrissebb prognózisa a következő:

 Tárgyév 2025Tárgyév 2026
Bruttó átlagkereset8,6 százalék10,5 százalék
GDP2,5 százalék4,1 százalék
Infláció4,5 százalék3,6 százalék

Az újratárgyalás és a jövő évi minimálbér emelés kapcsán az elmúlt napokban több elemzés, értékelés is született, emiatt a minisztérium szerint fontos rögzíteni, hogy a fenti prognózisból adódóan a 2025-re korrigált prognózis és a bérmegállapodásban foglalt adatok közötti eltérések számtani összege 0,3 százalékpont.

Elárulta a szaktárca, mikor tárgyalnak a minimálbér-emelésről

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a bérmegállapodás szövegét vizsgálva a helyzet egyértelmű: az eltérések számtani összege kifejezés az eltérések előjellel történő figyelembevételét jelenti, amely így 0,3 százalékpontos eltérést mutat, vagyis elmarad a megállapodásban jelzett 1 százalékpontos különbségtől. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy az eltérések számtani összegét a 2025. I–III. negyedévi tényadatok alapján kell számítani, vagyis a tárca szerint a számháború idő előtti. Az azonban nem zárható ki, hogy újra kell tárgyalni ősszel a tavaly év végén megszületett hároméves bérmegállapodást. 

Az NGM kiemelte, hogy természetesen folyamatosan nyomon követi a munkaerőpiaci helyzet alakulását, és folyamatos, nyitott párbeszédet folytat mind a munkáltatói, mind a munkavállalói érdekképviseletekkel.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.