Használatbavételi engedélyt kapott a Paks II. beruházás részeként tavaly épült betonkeverő üzem öt létesítménye az Országos Atomenergia Hivataltól (OAH). Műszaki-biztonsági engedélyt kaptak a projekt részeként létesítendő oktató- és szimulációs központ épületében telepítendő liftek is. A kérelmező mindkét esetben a beruházó, azaz a Paks II. Zrt. volt.
A betonüzem üzembe helyezését azonban még több lépés választja el a mérföldkőnek számító látványos lépcsőtől, azaz az első betonöntéstől. Először
Korábbi közlések szerint maga az első beton öntése is megtörténik az idén. Igaz, ezt már korábbra tervezték, de az Oroszország elleni uniós szankciók lassították a munkát, annak ellenére, hogy hivatalosan nem tiltott az Oroszországgal történő, polgári célú nukleáris együttműködés. Így például nem kapta meg a Siemens a német exportengedélyt a tőle és a francia Framatome-tól az új atomerőműhöz rendelt irányítástechnikai rendszerre. E probléma azonban a közelmúltban elhárult. (Azonban a veszély megmaradt: a polgári célú atomipari partnerség tiltása rendre felmerül ellenérdekelt oldalról uniós szinten.)
Az első beton öntéséhez szükséges hatósági jóváhagyás egyébként már tavaly novemberben megszületett. Januári cikkünk szerint mintegy kétmillió tonna betonra lesz szükség, az ahhoz szükséges cement (vagy a mennyiség egy része) Szlovákiából érkezett, illetve érkezik.
Csak a napokban oldottak fel egy másik féket is, a Joe Biden amerikai elnök által kivetett pénzügyi szankciót, amely megakadályozta a már elvégzett munkák kifizetését. A pénzügyi teljesítések újraindulásával feltöltődhet a beruházáson dolgozók létszáma is a szükséges szintre.
Az OAH két hete a beruházás kapcsán egy másik féket is feloldott, ennek oka azonban kerítésen belül keletkezett. Engedélyezte egyes munkák folytatását a Paksi Atomerőmű 5. blokki (vagyis a Paks II. 1. blokki) munkagödrének teljes területén. Januárban azért állította le a kivitelezés bizonyos részeit, mert a munkagödör déli falán beomlás történt, és levált a talajszilárdított tömb egy része. További hasonló eset előfordulásának megakadályozására a hivatal a kivitelezés idejére a talajvízszint folyamatosan monitorozását írta elő.
A két új 1200 megawattos paksi atomblokkra részben a működő atomerőmű majdani leállítása és Magyarország növekvő energiaigényének kielégítése miatt van szükség. A beruházásra annak ellenére is szükség van, hogy időközben elindult a Paksi Atomerőmű második üzemidő-hosszabbításának előkészítése, ugyanis az atomerőmű a villamos energiát és a hőt majd szén-dioxid-kibocsátás nélkül, azaz környezetkímélő módon termeli. A tervező és a kivitelező a Roszatom orosz állami atomholding, pontosabban a leányvállalatai, amelyek alvállalkozóként magyarországi és más uniós országok cégeit is foglalkoztatják. Maga a két új atomblokk lelke, a nukleáris rész berendezései Oroszországban készülnek az ütemterv szerint, ahogyan majd az üzemanyaga is.
A tavasszal frissíteni kellett a beruházás pénzügyi megállapodását, ez szintén lendített a beruházáson.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.