BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Paks II. testvérénél már öntik a betont

A Leningrád II. Atomerőmű 4. blokkjának telephelyén megtörtént az első betonöntés. A létesítmény az új Paksi Atomerőmű refenciaberuházásaként épül. Paks II. első blokkjának – amely egyben a paksi 5. blokk lesz – betonöntését legutóbb szintén 2025 márciusára ígérték.

Március 20-án a Leningrádi Atomerőmű II. területén beöntötték az első adag betont a 4. blokk reaktorépületének lemezalapjába. A Paks II. Atomerőmű referenciablokkjának számító VVER-1200-es típus újabb egysége a Leningrádi Atomerőmű 44 éve termelő 4. blokkját hivatott majd kiváltani.

atom
Ütemterv szerint épül a Leningrád II. Atomerőmű / Fotó: Jevgenyij Vorosilov

Az első betonöntés látványos fordulat egy atomerőmű építése során, ezért az ez alkalomból tartott ünnepségbe videón bekapcsolódtak a Belarusz Atomerőmű, az Egyiptomban épülő El-Dabaa Atomerőmű és a bangladesi Ruppur Atomerőmű képviselői is a Roszatom közleménye szerint. Ezekben az országokban az orosz állami Roszatom közreműködésével épültek, illetve épülnek az orosz VVER-1200 típusú atomerőművi egységek. 

A Leningrád II. Atomerőmű új blokkjának építése révén tovább nő az atomenergia aránya Oroszország energiamixében. Már látható a folytatás is: „Az idén

  • megkezdődik a Szmolenszki és Kolai Atomerőmű régi blokkjait felváltó új egységek építése,
  • befejeződnek a Szverdlovszki régióban a Belojarszki Atomerőmű 4. generációs új gyorsneutronos blokkjának építéséhez szükséges mérnöki felmérések,
  • a következő két évtizedben új helyszínek várnak a Roszatomra Szibériában, az Urálban és a Távol-Keleten”

– sorolta a közleményben Andrej Petrov, a Roszatom főigazgatójának nukleáris energetikáért felelős első helyettese. Egyben ő az Atomsztrojexport mérnöki részlegének elnöke is.

A 4. leningrádi blokk építése éppen az orosz atomenergetikai ipar nyolcvanadik évében kezdődik. „Az alapozás a kijelölt időpont előtt kezdődött, ahogyan egy éve, a 3. blokkon is ugyancsak a tervezett határidő előtt végezték el ugyanezt a művelet” – erre Alekszandr Sutyikov, a Roszenergoatom vezérigazgatója mutatott rá.

Haladunk Pakson is

A két új paksi atomblokk közül az első betonöntésének a legutóbb közölt határideje szintén 2025. március. „Folyamatosan haladunk az első betonöntés felé, de a Biden-adminisztráció politikai bosszúból hozott intézkedései késleltetnek minket” – ezt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azután mondta, hogy február 27-én Rafael Grossival, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatójával tárgyalt. Mint beszámolt, a magyar kormány hivatalosan kérte, hogy a Paks II. beruházás mentesüljön a korábbi amerikai adminisztráció által kiszabott szankciók alól. Leszögezte: Magyarországon nincs energiabiztonság nukleáris energia nélkül, ezért a jövőben is meg fogják akadályozni, hogy az uniós szankciós csomag tartalmazza az atomenergia-iparral szembeni szankciókat.

Egy cég kezében harmincöt atomerőmű

A Roszenergoatom konszern a Roszatom villamos energetikai vállalata, egyben Oroszország legnagyobb alacsony szén-dioxid-kibocsátású villamosenergia-termelője. A társaság 11 oroszországi atomerőművet üzemeltet, köztük a világ egyetlen úszó atomerőművét. A 35 atomerőművi blokk 28,5 gigawatt összteljesítménnyel az Oroszországban előállított villamos energia 19 százalékát adja. A divízió vállalkozásai

  • teljes körű szolgáltatást nyújtanak az atomerőművi blokkok üzembe helyezéséhez, javításához, karbantartásához és a személyzet képzéséhez;
  • izotópokat állítanak elő az orvostudomány, a mezőgazdaság és a mikroelektronika számára.
  • Új tevékenységi területeket fejlesztenek (például elektromos járművek töltőhálózatát építik ki, biogázállomásokat létesítenek, ipari robotokat gyártanak.) 

A Leningrádi Atomerőmű 4400 megawatt beépített teljesítményével az egyik legnagyobb atomerőmű Oroszországban, és az egyetlen, amely kétféle típusú reaktorral üzemel: két RBMK-1000-es csatorna típusú urán-grafit moderálású termikus neutronos atomreaktorral működő blokkal 1000 megawatt villamos teljesítménnyel és két 3+ generációs VVER-1200 típusú blokkal. A blokkok nyomottvizes reaktorai egyenként 1200 megawatt villamos teljesítménnyel működnek.

Hatvan plusz húsz évre tervezték az új blokkot

Az RBMK-1000 1-es és 2-es blokkokat 45 év üzemidő után állították le, miután 2018-ban és 2020-ban két VVER-1200 típusú blokkra cserélték őket. Az új VVER-1200-as blokkok tervezett üzemideje 60 év, ez további 20 évvel meghosszabbítható. Az erőműben 2022-ben kezdődött meg a VVER-1200 típusú reaktorral szerelt 3. és 4. erőművi blokk építése. Ezek fogják felváltani az RBMK-1000-es 3. és 4. blokkokat. A tervek szerint az üzembe helyezés után a blokkok egyenként több mint 8,5 milliárd kilowattóra villamos energiát termelnek évente. 

A Leningrádi Atomerőmű több mint fél évszázada megbízhatóan látja el az ország északnyugati részét villamos energiával.

1973 óta a blokkok több mint 1,2 ezermilliárd kilowattóra villamos energiát termeltek. Részesedésük Szentpétervár és a Leningrádi régió energiamixében jelenleg több mint 50 százalék, a teljes északnyugati szövetségi körzetben pedig 35 százalék.

A Leningrád II. Atomerőmű építésének fővállalkozója az orosz Titán-2 Holding cégcsoport. A reaktorépület alaplemezének betonozása az egyik legfontosabb szakasz a reaktorépület építésében. A betonkeverék és az elvégzett munka minőségétől függ az épület szilárdsága és tartóssága, épületszerkezeteinek állékonysága, valamint az, hogy a rendszerek és berendezések, beleértve a reaktort is megbízhatóan működjenek. A reaktorépület alapozásának betonozása éjjel-nappal folyik. A 2100 négyzetméter területű alaplemez betonozásához az építőknek mintegy 5,5 ezer köbméter betonkeverékre van szükségük.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.