Március 20-án a Leningrádi Atomerőmű II. területén beöntötték az első adag betont a 4. blokk reaktorépületének lemezalapjába. A Paks II. Atomerőmű referenciablokkjának számító VVER-1200-es típus újabb egysége a Leningrádi Atomerőmű 44 éve termelő 4. blokkját hivatott majd kiváltani.
Az első betonöntés látványos fordulat egy atomerőmű építése során, ezért az ez alkalomból tartott ünnepségbe videón bekapcsolódtak a Belarusz Atomerőmű, az Egyiptomban épülő El-Dabaa Atomerőmű és a bangladesi Ruppur Atomerőmű képviselői is a Roszatom közleménye szerint. Ezekben az országokban az orosz állami Roszatom közreműködésével épültek, illetve épülnek az orosz VVER-1200 típusú atomerőművi egységek.
A Leningrád II. Atomerőmű új blokkjának építése révén tovább nő az atomenergia aránya Oroszország energiamixében. Már látható a folytatás is: „Az idén
– sorolta a közleményben Andrej Petrov, a Roszatom főigazgatójának nukleáris energetikáért felelős első helyettese. Egyben ő az Atomsztrojexport mérnöki részlegének elnöke is.
A 4. leningrádi blokk építése éppen az orosz atomenergetikai ipar nyolcvanadik évében kezdődik. „Az alapozás a kijelölt időpont előtt kezdődött, ahogyan egy éve, a 3. blokkon is ugyancsak a tervezett határidő előtt végezték el ugyanezt a művelet” – erre Alekszandr Sutyikov, a Roszenergoatom vezérigazgatója mutatott rá.
A két új paksi atomblokk közül az első betonöntésének a legutóbb közölt határideje szintén 2025. március. „Folyamatosan haladunk az első betonöntés felé, de a Biden-adminisztráció politikai bosszúból hozott intézkedései késleltetnek minket” – ezt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azután mondta, hogy február 27-én Rafael Grossival, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatójával tárgyalt. Mint beszámolt, a magyar kormány hivatalosan kérte, hogy a Paks II. beruházás mentesüljön a korábbi amerikai adminisztráció által kiszabott szankciók alól. Leszögezte: Magyarországon nincs energiabiztonság nukleáris energia nélkül, ezért a jövőben is meg fogják akadályozni, hogy az uniós szankciós csomag tartalmazza az atomenergia-iparral szembeni szankciókat.
A Roszenergoatom konszern a Roszatom villamos energetikai vállalata, egyben Oroszország legnagyobb alacsony szén-dioxid-kibocsátású villamosenergia-termelője. A társaság 11 oroszországi atomerőművet üzemeltet, köztük a világ egyetlen úszó atomerőművét. A 35 atomerőművi blokk 28,5 gigawatt összteljesítménnyel az Oroszországban előállított villamos energia 19 százalékát adja. A divízió vállalkozásai
A Leningrádi Atomerőmű 4400 megawatt beépített teljesítményével az egyik legnagyobb atomerőmű Oroszországban, és az egyetlen, amely kétféle típusú reaktorral üzemel: két RBMK-1000-es csatorna típusú urán-grafit moderálású termikus neutronos atomreaktorral működő blokkal 1000 megawatt villamos teljesítménnyel és két 3+ generációs VVER-1200 típusú blokkal. A blokkok nyomottvizes reaktorai egyenként 1200 megawatt villamos teljesítménnyel működnek.
Az RBMK-1000 1-es és 2-es blokkokat 45 év üzemidő után állították le, miután 2018-ban és 2020-ban két VVER-1200 típusú blokkra cserélték őket. Az új VVER-1200-as blokkok tervezett üzemideje 60 év, ez további 20 évvel meghosszabbítható. Az erőműben 2022-ben kezdődött meg a VVER-1200 típusú reaktorral szerelt 3. és 4. erőművi blokk építése. Ezek fogják felváltani az RBMK-1000-es 3. és 4. blokkokat. A tervek szerint az üzembe helyezés után a blokkok egyenként több mint 8,5 milliárd kilowattóra villamos energiát termelnek évente.
A Leningrádi Atomerőmű több mint fél évszázada megbízhatóan látja el az ország északnyugati részét villamos energiával.
1973 óta a blokkok több mint 1,2 ezermilliárd kilowattóra villamos energiát termeltek. Részesedésük Szentpétervár és a Leningrádi régió energiamixében jelenleg több mint 50 százalék, a teljes északnyugati szövetségi körzetben pedig 35 százalék.
A Leningrád II. Atomerőmű építésének fővállalkozója az orosz Titán-2 Holding cégcsoport. A reaktorépület alaplemezének betonozása az egyik legfontosabb szakasz a reaktorépület építésében. A betonkeverék és az elvégzett munka minőségétől függ az épület szilárdsága és tartóssága, épületszerkezeteinek állékonysága, valamint az, hogy a rendszerek és berendezések, beleértve a reaktort is megbízhatóan működjenek. A reaktorépület alapozásának betonozása éjjel-nappal folyik. A 2100 négyzetméter területű alaplemez betonozásához az építőknek mintegy 5,5 ezer köbméter betonkeverékre van szükségük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.