A Suzuki halad az élen Magyarországon, de megint beruháztak Esztergomban, és beszállt az állam is
A Suzuki gyártásfejlesztési és energiahatékonysági beruházása nyomán tovább javul a japán autógyártó esztergomi üzemének versenyképessége, és ezáltal tovább erősödik Magyarország vezető szerepe is a globális autóiparban – közölte a tárca tájékoztatása szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Esztergomban.

A tárcavezető a Magyar Suzuki Zrt. gyártásfejlesztési és energiahatékonysági beruházásának átadásán aláhúzta, hogy
az állam 1,9 milliárd forint támogatást adott a japán autógyártó több mint kilencmilliárd forintnyi értékű projektjéhez, amelynek keretében bővítették a lökhárító-, a festő- és a hegesztőüzem kapacitását, illetve nagy lépést tettek a létesítmény karbonsemleges működése felé.
Kiemelte, hogy a digitalizáció, az automatizáció fokozásával megerősítik Magyarország vezető szerepét a globális autóiparban, illetve rámutatott, hogy Európában kizárólag Esztergomban rendelkezik gyárral a Suzuki, így nem csoda, hogy logisztikai központ is működik itt, valamint informatikai szolgáltatásokat is nyújtanak.
Üdvözölte, hogy a vállalat beszállítóinak több mint egyharmada magyar cég, a fejlesztések pedig ezáltal komoly lehetőséget jelentenek a hazai kis- és közepes vállalkozások számára is.
Arra is kitért, hogy tavaly mintegy 13-14 százalékos részesedéssel ismét a Suzuki lett a piacvezető az új autók eladásában Magyarországon, immár 21. alkalommal.
A Suzukinak is nagyban köszönhető, hogy a magyar autóipar folyamatosan újabb rekordokat dönt, s a termelési értéke tavaly már elérte a 13 ezermilliárd forintot.
Szavai szerint ez azt mutatja, hogy „a hazai gazdaság gerincoszlopa jó és stabil állapotban van”.
Szijjártó Péter emlékeztetett az utóbbi évek válságaira is, amelyeknek a nyomán mostanra megbomlott az eddigi világgazdasági status quo, megingott a Nyugat korábban stabilnak hitt hegemóniája, eközben pedig a Kelet előretört technológiai téren is számos iparágban.
Mindez – mint mondta – új versenyt indított el a világban a keletről érkezett beruházásokért, amelyben Magyarország jól teljesít, amit jól demonstrál az, hogy mára a tíz legnagyobb beruházói közösség közül a korábbi eggyel szemben hármat is keleti vállalatok alkotnak.
„Jól és sikeresen szálltunk be abba a kemény harcba, amely a keleti vállalati beruházásokért zajlik, ezt alátámasztják a beruházási rekordok, amelyek évről évre megdőlnek. És az is világos mindenki számára, hogy a japán vállalatok és az ő beruházásaik mennyire fontos szerepet játszanak a megdőlő beruházási rekordokban” – fogalmazott.
„A japán vállalati beruházások Magyarországra mindig csúcstechnológiát hoznak, és hozzájárulnak a gazdaság dimenzióváltásához azzal, hogy rendre magas hozzáadott értéket, magas kutatás-fejlesztési arányt képviselnek” – tette hozzá.
A miniszter érintette azt is, hogy a japán vállalatok mára a kilencedik legnagyobb beruházói közösséget alkotják hazánkban, csaknem kétszáz cég közel harmincezer embernek ad munkát.
Az elmúlt tíz évben a magyar kormány 73 nagy japán vállalati beruházáshoz adott támogatást. Ezek a beruházások összességében 670 milliárd forint értéket képviselnek, és létrehoztak több mint ötezer új munkahelyet.
Végül pedig jó hírnek nevezte azt, hogy Komárom-Esztergom vármegyében tíz év alatt háromszorosára nőtt az ipari termelés értéke, és meghaladta az 5000 milliárd forintot.
„Ebben némi szerepet játszhatott, hogy az elmúlt tíz évben 144 nagy beruházást támogatott a kormány ebben a vármegyében, amelyek több mint 2000 milliárd forintos értéket képviseltek, s majd 15 ezer új munkahely létrehozásához járultak hozzá” – tájékoztatott.
Csúcsformában: visszavette piacvezető helyét Magyarországon a Suzuki
Eseménydús évet zárt a Magyar Suzuki Zrt. a 2024-es pénzügyi évben. Az esztergomi gyártóvállalat 29,3 százalékos növekedést ért el az előző évhez képest a teljes hazai újautó-piacon. A magyarországi forgalomba helyezett 121 607 új személyautóból 15 732 volt Suzuki, 12,94 százalékos részesedéssel idehaza piacvezető helyen zártak.


