Az állam bőkezű és tanulékony. Bőkezű, mert a lakásra vágyóknak több állami támogatást ad. Tanulékony, mert ezt a megnövelt támogatást csak az újonnan kötött szerződésekre biztosítja.
Szép példája ez annak, amikor az állam a gazdálkodókról vesz mintát. Több bank is előszeretettel alkalmazta ugyanis, hogy a kamatok általános csökkenésére nem a régebbi feltételek változtatásával, hanem új konstrukciók bevezetésével reagált. Azoknak tehát, akik már felvettek hitelt (vagyis ügyféllé váltak), a terheik nem csökkentek. Nem csak a bankok az egyetlenek, amelyek (akik) csáberejüket nem a meglévő partner megtartására, hanem mások meghódítására tartogatják.
A legnagyobb zsonglőr egyébként ezen a téren az OTP Bank volt. Akadt olyan időszak, amikor annyiféle lakáshitelfajta szerepelt a pénzintézet kínálatában, hogy beleszédült, aki az egészet át akarta tekinteni. A tapasztalat pedig azt mutatta, hogy mindezt cseppet sem sínylette meg a legnagyobb magyar bank népszerűsége.
Kérdés persze, hogy ez a lakástámogatásoknál is így lesz-e. Lehet, hogy a régebbi hitelfelvevők most kissé morcossá válnak. Annál is inkább, mivel érvelhetnek azzal, amivel a kormány is: a lakáspiaci mobilitás a gazdasági fejlődés motorja lehet. Az új lakásépítés az egyik legfontosabb konjunkturális tényező. A frissen épített otthonok azonban csak akkor tudnak kellő számban elkelni, ha a régi lakások is eladhatók -- érdemes tehát ezt a kört is jobban támogatni. A növekedés pedig a költségvetést is gyarapítja, vagyis a pluszjuttatásokra megteremtődik a fedezet.
Én egyébként a magam részéről úgy döntöttem, várok, amíg a lakásokat ingyen adják, sőt még némi pénzt is biztosítanak (hadd virágozzék föl a magyar agrárgazdaság, kereskedelem is!) borra, kalácsra.
Kár, hogy erre már nem lesz idő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.