BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Összeomlás küszöbén a szlovák mezőgazdaság?

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A magyar és a szlovák kormányfő küszöbönálló szécsényi találkozóján várhatóan olyan problémák is terítékre kerülnek, amelyek nem elválasztják, hanem összekötik a két országot és amelyek megoldása egyben közös érdek is.

Ezek közé tartozhat az agrár- és az élelmiszergazdaság, hiszen ez az ágazat mindkét országban szinte azonos gondokkal küszködik. Ezért is figyelemre méltó az a hosszabb interjú, amely a minap a The Slovak Spectatorban jelent meg. Ebben a globális gazdasági válságon kivül többek között az Európai Uniót is bírálta a szlovák agrár- és élemiszeri kamara.

A szervezet szóvivője, Stanislav Nemec az angol nyelvű olvasóknak szánt pozsonyi lapnak arra a kérdésére, hogy melyek azok a legnagyobb nehézségek, amelyekkal a szlovák gazdák szembesülnek a többi uniós országokban élő farmerkhez  viszonyitva, egészen kiméletlenül fogalmazott:

"Kamaránk szerint az országok közötti különbségek azt jelentik, hogy az Európai Unió közös agrárpolitikája csak elméletben közös. A gyakorlatban a nyugat-európai farmerek 100 százalékban jutnak közvetlen kifizetésekhez az EU költségvetéséből, míg az új tagállamokban élő versenytársaik - beleértve Szlovákiát - ezt a szintet csak 2013-ban érik el.

Nem is szólva arról a tényről, hogy ők továbbra is a saját nemzeti költségvetésükből származó 30 százalékos társfinanszírozástól függnek, amit a kormányok és parlamentek nem mindig tudnak teljes mértékben biztosítani. "

A szlovák kamarai szakember a továbbiakban egészen nyersen kimondja, hogy az ágazat az összeomlás küszöbéhez  érkezett  a pénzügyi válság miatt, amivel párosult a kereslet terén jelentkező válság, és valamennyi kulcsfontosságú agrártermék árának drámai esése. "A szlovák gazdák sokkal szűkebb manőverezési lehetőséggel rendelkeznek és sokkal sérülékenyebbek bármilyen piaci turbulenciával szemben"- figyelmeztetett Nemec.

Nem rejtette véka alá azt a véleményét sem, hogy e kockázatokra a szlovák agrárkamara már az uniós csatlakozás előtti időszakban is figyelmeztetett, amikor az uniós belépés feltételeit alakitották. "Most válnak valóra azok a szavaink, amelyeket akkor mondtunk, nevezetesen, hogy nem a közös piaci versenytől félünk, hanem  inkább az egyenlőtlen piaci viszonyoktól."

A szlovák szakember azt is kimondta, hogy a globális pénzügyi válság bonyolította a gazdák hozzáférését a kölcsönökhöz, A saját pénzalapjaik hiánya, valamint a pénzintézetek által folyósitott kölcsönök csökkenő volumene pedig veszélyezteti az uniós pénzalapok igénybevételét,

A szlovák agrárszakember a továbbiakban arra is rámutatott, hogy az országa a mérsékelt övezetben termelt gyakorlatilag minden termékét tekintve önellátó lehetne. Ám a közös agrárpolitikában megnyilvánuló diszkriminatív jellegű támogatási szabályok és a reformlépések következtében ez már nem teljes mértékben igaz. A sertés- és a marhahústermelés szolgáljon erre figyelmeztetésül, ugyanis e szegmensekben a Szlovákiába irányuló behozatal 2003 óta - írd és mondd - 566 (!) százalékkal nőtt, "és ma már e fogyasztás háromnegyedét importból elégitjük ki."

Szlovákia számára, amely 10-15 évvel ezelőtt még többlettel bírt e szegmensekben és termelése egy részét exportálta, eza  fejlemény egészen drámaian jelentkezik.

"Tavaly Szlovákia 2,21milliárd euró értékben importált agrártermékeket, ami a legnagasabb érték az ország modern történetében" - fakadt ki a szlovák agrárkamara illetékese. "Mivel az export lassúbb ütemben növekedett, a külkereskedelmi deficit az agrátermékek terén rekordszintet, 856 millió eurót ért el" - összegzett.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.