Világgazdaság

Orbán az EB-ről: így egy vidéki kócerájt sem lehetne elvezetni, videó

Igaz, amit Parragh László szabotázsnak nevezett, nincs olyan reform, amivel szemben ne lennének ellenérdekeltek – mondta Orbán Viktor a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdasági Évadnyitóján. A miniszterelnök ezt arra reagálva jelentette ki, amit Parragh László mondott megnyitó beszédében: a kamarai elnök szerint folyamatos visszarendeződési törekvés, szabotázs kíséri a szakképzési rendszer átalakítását.

A parlament elé jó javaslatok kerülnek, de az utolsó pillanatokban ezek felpuhulnak – fogalmazott Parragh. Orbán erre azt válaszolta: amikor a parlament előtt van egy javaslat, természetes, hogy kísérletek vannak arra, hogy más irányba fordítsák. Ez azonban nem ad felmentést a kormánynak, hol erővel le kell törni, hol meg kell szelidíteni az ellenérdekelteket.

Orbán Viktor szerint a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval folytatandó tárgyalások elhúzódásáért nem Magyarországot, hanem a másik felet terheli a felelősség.

"Két hónapja ott ülök a tárgyalóasztalnál, csak nem jönnek", ez a baj - jelentette ki a miniszterelnök az IMF/EU-konzultációról szólva. Hozzátette: Magyarország kinyilvánította tárgyalási szándékát, előkészítette a főtárgyaló pozícióját, és a jegybankkal kapcsolatos kérdéseket is rendezte.

Rendkívül buta politikának és rossz vezetői felfogásnak tartja a miniszterelnök az Európai Bizottság azon javaslatát, hogy függesszenek fel Magyarországnak szánt kohéziós pénzeket.

Hogyan szeretne az EU és az európai gazdaság kilábalni a válságból, ha azt a rossz vezetői mentalitást képviseli, hogy a rosszakat támogatja, a jókat meg bünteti? - tette fel a kérdést a miniszterelnök csütörtökön Budapesten, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdasági évnyitó című fórumán.

Megjegyezte, Magyarország költségvetési hiánya idén és 2013-ban is a 7-8. legalacsonyabb lesz az unióban, és csökken az ország államadóssága is.

A kormányfő szerint az olyan vezetői felfogással, mint amilyet az Európai Bizottság képvisel, még egy "vidéki kócerájt" sem lehetne elvezetni. Megismételte ugyanakkor, hogy szerinte Magyarországtól egy fillért sem fognak elvenni.

Az előttünk álló időszak karaktere a konszolidáció lesz, a nagy átalakítások után lakhatóvá és élhetővé kell tenni azt a rendszert, amiben dolgozunk, ideértve a magyar gazdaságot is – mondta a miniszterelnök. A kormány célja az, hogy legalább 5 és félmillióan éljenek Magyarországon munkából és vállalkozásból. Azon lehet vitatkozni, hogy ezt mennyi idő alatt érhetjük el – tette hozzá. A kormány ennyi embernek azonban nem tud munkát adni. Sőt, a cél éppen az, hogy az állami alkalmazottak száma csökkenjen. Ehhez a cégvilágra is szükség van.

Egy olyan adórendszerre van szükség, amelyet a középosztály a sajátjának érez. A mostani adórendszer a családtámogatási rendszerrel együtt képes javítani az életszínvonalat – mondta Orbán.

Egyszerűen csak butaságról beszélhetünk – mondta Orbán a Magyarországot érintő brüsszeli fenyegetésekről. Ez nem egyszerűen egy politikai támadás Magyarország ellen, ez egy rossz vezetői felfogás. Ezzel nem egy európai gazdaságot, egy vidéki kócerájt sem lehetne elvezetni – mondta az EU politikájáról.

A miniszterelnök szerint mára már elmúlófélben van a nemzetközi piacokon az idegesség, már nyugodtan lehet beszélni az euróválság magyarországi hatásairól. Most már nem csak a gazdaság, hanem a politika logikája alapján is lehet gondolkozni.

Világos különbséget kell tenni gyarmatosítók és szövetségesek közt. Akik csak a profitot látják a magyarországi üzletben, annak a terjeszkedése nem érdeke az országnak – mondta Orbán. Aki munkahelyeket hoz és szüksége van a tudásra, azt örömmel látjuk – utalt a miniszterelnök több magyarországi nagyberuházásra.

A kormányprogramot végre kell hajtani, minden feszültség ellenére is. Gyönyörű programokat lehet írni, de ez semmit nem ér, ha nem váltják át gyakorlati cselekvésre – jelentette ki Parragh László. A kamarai elnök komolyabb problémákról is beszélt: 2012-ben meg kell találni a kiegyezést azokkal az üzleti körökkel, amelyeket a kormány megsértett. Végig kell vinni a strukturális átalakításokat, bővíteni a foglalkoztatást, és beindítani a növekedést – mondta. Mondhatunk ötszázmilliárdos programokat, a gazdaság szintjén ezek nem érzékelhetőek, nagyon nehéz a gazdaság helyzete. Probléma és veszélyes a helyi adók kivetésének növekedése, a struktúra átalakítása helyett ugyanis ez csakis a finanszírozásról szól. Ráadásul az egyes vidéki régiók fejlesztése nincs összehangolva országos szinten.

Parragh hosszasan beszélt az oktatás szerepéről is. A szakképzés átalakításához szeptember 1-jéig, az új tanév kezdetéig pedig el kell készíteni a végrehajtási terveket, különben megint elvesztegettünk egy évet. Az állam százmilliárdos nagyságrendben költ a felnőttképzésre, de hiányzik az akkreditáció és az ellenőrzés, ezért a gazdasági racionalitásokkal nem áll összhangban. A felsőoktatás tévképzetben élt, azt hitték, hogy elég elkérni a pénzt az államtól, anélkül, hogy tettek volna valamit, hogy megfeleljenek az állam elvárásainak. Az iparnak is részt kellene vennie a felsőoktatásban – mondta.

Bővíteni kell a növekedést és a foglalkoztatást – mondta Matolcsy György. A mezőgazdaságra és a turizmusra is nagyobb figyelmet kell fordítani. A magyar agy, a magyar tehetség lehet a miniszter szerint a kitörés egyik útja. Az innovációs járulék jobb felhasználására van szükség ehhez szerinte. A szakképzésben egy nagyon nagy áttörés elején vagyunk – mondta. Hasznosnak ítélte azokat az átalakításokat is, amelyek a felsőoktatásban zajlanak.

Orbán Viktor kormányprogram gazdaság