Az elmúlt években a leggazdagabb tíz százalék részesedése a megtermelt jövedelemből még tovább növekedett, miközben a legszegényebbeké csökkent – derült ki a GKI Gazdaságkutató elemzéséből, amely az Eurostat adatain alapul. Míg 2010-ben a legmagasabb jövedelmet elérő tizednek Magyarországon a jövedelmek 20,2 százaléka jutott, addig 2016-ban már 22,6 százalék. A második legmagasabb, azaz a 9. decilis részesedése az összes jövedelemből enyhén nőtt. A legvagyonosabbak gyarapodása a szegényebbek kárára valósult meg: a legalsó tíz százalék 2010-ben még a jövedelmek 4,2 százalékával rendelkezett, 2016-ban pedig már csak 3,3-del.
Ez nem azt jelenti, hogy a szegények jövedelme csökkent volna hat év alatt, az övéké is növekedett mind nominál, mind reálértéken, de a bővülés üteme jóval elmaradt a gazdagokétól. A GKI kimutatta, hogy a 2–5. jövedelmi tized súlya a 2010-es 29,2 százalékról 27,7 százalékra esett vissza. Eközben a 6–8. decilis enyhe ingadozás mellett ugyan, de alapvetően stagnált, 32 százalék körüli a jövedelemből való részesedése.
A gazdaságkutató szerint az elmúlt évekre jellemző, mind szélesebb körben fölfelé történő jövedelem-újraelosztás főleg az adórendszerben és a szociálpolitikában történt változtatások következménye. Az előbbit leginkább az egykulcsos adó bevezetése és az azt kísérő intézkedések fémjelezték, míg az utóbbit a munkanélküli-segély radikális visszavágása és a jóval a létminimum alatti jövedelemért foglalkoztatott közmunkások számának jelentős növekedése – emelte ki a gazdaságkutató.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) korábbi felmérése rámutat, hogy ötödök szerint vizsgálva, a legalsó részesedése folyamatosan csökken, 2015-ben már csak 8,7 százalékos volt a 2010-es 9,2 után, míg a legfelsőé gyakorlatilag évek óta stagnál. A statisztikai hivatal az egyenlőtlenséget mérő Gini-mutató, valamint az S80/S20 index (felső és alsó 20 százalék jövedelmének hányadosa) alapján arra jutott, hogy 2006 és 2009 között csökkentek az egyenlőtlenségek, azt követően azonban négy évig folyamatosan emelkedtek. A hivatal ezt a világgazdasági válsággal hozza összefüggésbe, azonban 2014-ben és 2015-ben, a jelentős gazdasági növekedés közepette sem csökkent az egyenlőtlenség, igaz, a növekedés megállt. A KSH szerint 2013 óta évről évre egyre kevesebben élnek szegénységben. Azt írták, hogy 2015-ben folytatódott a súlyos anyagi deprivációban élők arányának csökkenése: míg 2014-ben a népesség 19,4 százalékát érintette, addig 2015-ben a 16,2 százalékát. A legrosszabb kilátásokkal rendelkezők, vagyis azok aránya, akik mindhárom dimenzióban (súlyos anyagi depriváció, jövedelmi szegénység és munkaszegénység) együttesen érintettek, a 2014-es 3 százalékról 1,9 százalékra csökkent, ez 185 ezer embert jelent. Ezt nevezi a KSH az úgynevezett mélyszegénységnek, a mutató azonban nagyon csalókává vált az elmúlt években, hiszen a közfoglalkoztatással sokan kiestek az „alacsony munkaintenzitású” táborból, így egyre kevesebbeket érint mindhárom szegénységi kategória, habár nem zárható ki, hogy a kiesettek közül sokan semmivel sem élnek jobban annak ellenére, hogy közmunkásként dolgoznak.
A GKI várakozása szerint a minimálbér emelése 2017-ben és 2018-ban átmenetileg valószínűleg valamennyit javít a szegények és gazdagok közötti különbségen. Ez azonban a változatlan gazdaságpolitikai irányvonal mellett csak átmeneti lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.