A dél-koreai székhelyű Yatoo természetművészeti csoport 2014-ben Global Nomadic Art Project (GNAP) néven útjára indított egy öt éven át tartó föld körüli szimpózium- és akciósorozatot. A programsorozat keretében a világ minden részéről érkező, a természetművészet területén tevékenykedő művészek járnak be egy régiót, helyi művészek aktív közreműködésével ismerkedve meg a természeti környezettel, az ott található kulturális értékekkel és a művészeti közeggel. Az út során születő, a természetművészet eszközhasználatával készített helyspecifikus alkotások a helyi értékek fontosságára, a természettel való harmónia megteremtésére hívják fel az emberek figyelmét. Az egyes szimpóziumok az elkészült művek dokumentációjából rendezett kiállítással zárulnak.
A nagy ívű program első állomásai Ázsiában valósultak meg: 2014-ben és 2015-ben Dél-Koreában, ezután Mongóliában, majd Indiában szerveztek GNAP-ot. 2016-ban Dél-Afrikában és Iránban zajlott e rendezvény, Idén Európába érkezett a művészkaraván: júliusban Kelet-Európában vándoroltak a művészek, majd Németországba, Franciaországba, Litvániába és Törökországba mennek. Jövőre az amerikai kontinensen zárul az eseménysorozat.
A GNAP kelet-európai programja a Rural Stages (Rurális helyszínek) alcímet kapta. Egy hónap alatt három országban, Bulgáriában, Romániában és Magyarországon töltöttek el a különböző kultúrákból érkező alkotók tíz-tíz napot. A szimpóziumot Erőss István képzőművész, az egri EKE Vizuális Művészeti Intézet igazgatója szervezte. A művészek Bulgária és Erdély után a magyarországi Noszvajon is dolgoztak. Az egy hónap alatt számos kulturális és természeti örökséget ismertek meg. Magyarországon a noszvaji barlanglakásokat, a Bükki és az Aggteleki Nemzeti Parkot, a Tisza-tavat és Leányfalut nézték meg inspiráció végett. Az egy hónapos út során a helyszínen talált anyagokból készítettek helyspecifikus munkákat az alkotók, s tevékenységüket folyamatosan dokumentálták. A harmincnapos együttlétről készített film a budapesti Koreai Kulturális Központban látható július 27-től.
Kultúra Koreából
A Koreai Kulturális Központ 2012-ben Budapesten nyílt meg, mint Kelet-Közép-Európa legnagyobb, több mint 1500 négyzetméteres kulturális központja. A központ legfőbb célja, hogy megismertesse és népszerűsítse a koreai kultúrát Magyarországon. Kiemelkedő kulturális projektjeinek egyike volt a 2016-ban megrendezett Yatoo-kiállítás a harmincöt éves alkotócsoport tevékenységéről. A Yatoo alapvető szerepet játszott a kilencvenes évek elején a természetet központi témává emelő nyugati művészeti megnyilvánulások és a hasonló érdeklődésű ázsiai csoportok összekapcsolásában. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.