A brit tőzsdére és a font árfolyamára nem volt hatással, hogy az Európai Unió csúcstalálkozóján zöld utat kapott a Brexit-tárgyalások második szakaszának megkezdése. A jelentősebb brit tőzsdeindexek emelkedtek pénteken, az FTSE 100 0,6 százalékkal nőtt, a múlt héten pedig összességében 1,2 százalékos pluszban zárt, de a Reuters szerint ez inkább a font gyengülésének és az olajáraknak a következménye, semmint az Európai Unió csúcstalálkozóján hozott döntésnek, hogy a második szakaszukba léphetnek a brit kilépésről folytatott tárgyalások. A font a jó hír ellenére 0,8 százalékkal gyengült, mert a befektetők realizálták a profitot.
Az uniós állam- és kormányfőknek mindössze tíz percre volt szükségük pénteken ahhoz, hogy meghozzák döntésüket, ami csupán formalitás volt, miután a tárgyalóküldöttség szerint „sikerült elégséges haladást” elérni az elmúlt fél évben. A neheze azonban csak ezután jön, a maradó 27-ek figyelmeztettek, hogy csak akkor léphetnek előre, ha a felek teljes mértékben tiszteletben tartják minden kötelezettségüket, és ezeket mihamarabb világos, jogilag kötelező dokumentumba foglalják. Hangsúlyozták azt is, hogy készek ugyan tárgyalni a London által javasolt kétéves átmeneti időszakról, de Nagy-Britanniának ezalatt úgy kell teljeskörűen betartania a közösségi jogot – az újonnan hozott szabályokat is –, hogy nem vesz részt a döntéshozatalban. Ez a kérdés azonban élesen megosztja a brit politikát.
Az átmeneti időszak létfontosságú a befektetők és a vállalatvezetők számára, akik attól tartanak, hogy egy megállapodás nélküli kilépés súlyos zavarokat okozna a kereskedelemben, és káosz keletkezne a pénzpiacokon. „Márpedig a Brexitig fennmaradó időben, vagyis 2019 márciusáig drámaian nehéz, bár lehetséges megállapodásra jutni a jövőbeli kapcsolatrendszerről” – figyelmeztetett Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke. Erre ugyanis mindössze egy év marad, hiszen a „valódi tárgyalások” csak 2018 márciusában fognak megkezdődni. A 27-eknek először egymással kell egyeztetniük, és Brüsszelnek végre meg kell tudnia azt is, hogy Nagy-Britannia pontosan milyen kapcsolatokat akar minden egyes részterületen.
A britek többsége az EU-t választaná
A britek 51 százaléka az uniós tagságot választaná, csak 41 százalékuk akarja a Brexitet – derült ki a BMG Research közvélemény-kutató intézet által a The Independent számára készített felmérés eredményéből. A maradáspártiak 10 százalékos vezetése a legnagyobb a tavaly nyári népszavazás óta – mutatott rá a brit lap. 2016 júniusában 51,9 százalék voksolt a kilépésre, 48,1 ellene. Michael Turner, a BMG vezető kutatója rámutatott, hogy a trendet nagyrészt azok fordították meg, akik nem vettek részt a népszavazáson, a voksolók 90 százaléka nem változtatta meg a véleményét. A közvélemény-kutatás 1509 felnőtt megkérdezésével készült december 5. és 8. között. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.