BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A GM lubickolt, a Toyota befürdött Amerikában

Javuló hazai eladásai és a gyenge jen az utóbbi két év legmagasabb, 673 milliárd jenes üzemi eredményéhez segítették a Toyotát. A decemberrel zárult harmadik üzleti negyedévben 53,6 százalékkal növelték a profitot az egy évvel korábbi időszakhoz képest, miközben a Reuters elemzői konszenzusa feleekkora növekedést jelzett előre. A kiugró bővülésre tekintettel 10 százalékkal 2200 milliárd jenre, azaz 20,23 milliárd dollárra javították a márciussal záruló üzleti évre vonatkozó profitkilátásukat. A Toyota a negyedévben autóeladásait az előző évi 2,28 millióról 2,63 millióra növelte. Ezen belül odahaza 3, Európában 1,7 százalékkal nőtt a forgalma, míg legfontosabb exportpiacán, az Egyesült Államokban csak tízezerrel kevesebb, 735 ezer autót tudott eladni. Az onnan származó üzemi eredmény 53 százalékos zuhanása mögött a marketingkiadások megszaladása és az egyre nagyobb árkedvezmények húzódnak meg, melyek nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy a gyártók minél több autót értékesíthessenek az egyre szűkülő piacon. Az USA-ban a piacvezető General Motors (GM) kihasználta a Toyota botlását, s az évzáró negyedévben 4,5 százalékkal több, 957 ezer járművet értékesített, igaz, ebben kanadai forgalma is benne van. Különösen a magas haszonkulccsal eladható városi terepjárók (SUV), kisteherautók és crossoverek fogytak jól, de a GM eredményességét a szoros költséggazdálkodás is segítette.

Az amerikai piacvezető társaság is meglepte az elemzőket. Globális árbevétele a várt 36,55 helyett 37,7 milliárd dollár lett, egy részvényre eső eredménye (EPS) pedig 1,38 helyett 1,65 dollárra ugrott. Egyszeri tételektől szűrt adózott nyeresége a tavalyi 1,9-hez képest 3,1 milliárd dollárra nőtt a negyedévben. A cégnél a Trump-féle adótörvény miatt egyszeri 7,3 milliárd dolláros leírást eszközöltek. Ehhez jött még az európai üzletág tavalyi, a francia Peugeot-Citroen csoportnak való eladása utáni 6,2 milliárdos értékvesztésének elszámolása. A GM csoport autóiból tavaly 4,1 százalékkal több, összesen 9,6 millió darab fogyott világszerte.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.