BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A ZTE elveszítheti az Androidot

A kínai telefongyártók és alumíniumipar akkor is rosszul jár, ha elmarad a totális kereskedelmi háború az Egyesült Államokkal.

Ha árt egyáltalán Kína gazdasági növekedésének az Egyesült Államokkal kialakult kereskedelmi feszültség, ennek hatása csak 2018 vége, 2019 eleje táján lesz érezhető a JP Morgan szakértője szerint. A két ország ugyanis intenzív tárgyalásokat folytat az ellentétek elsimítása érdekében. „Nehéz és elhúzódó tárgyalásokra számítunk, de valószínűleg elkerülhető lesz a totális kereskedelmi háború” – mondta a CNBC amerikai televíziónak Haibin Zhu, a hitelintézet Kínával foglalkozó vezető közgazdásza, aki megnyugtatónak nevezte a legfrissebb GDP-adatokat. A kínai gazdaság az első negyedévben a várakozásokat meghaladó mértékben, 6,8 százalékkal bővült éves összevetésben.

Lehet, hogy a totális kereskedelmi háború elmarad, a két ország közötti csatározásnak azonban így is vannak nagy vesztesei. A technológiai ipar az elsők közt került tűzvonalba. Először a hét elején a washingtoni kereskedelmi minisztérium tiltotta meg, hogy amerikai vállalatok hét éven keresztül alkatrészeket és szoftvereket adjanak el a kínai ZTE-nek, mivel a vállalat nem tartotta be az iráni embargó megsértése miatt ellene indított büntetőeljárás lezárása fejében létrejött megállapodást. A tilalom miatt elképzelhető, hogy a mobil távközlési technológiai konszern nem használhatja majd készülékeiben az Android operációs rendszert. A tárgyalások a Reuters értesülése szerint már folynak az Alphabet és a ZTE között. Az IHS Markit piackutató intézet statisztikái szerint a ZTE tavaly 46,4 millió okostelefont értékesített, és ezzel a hetedik legnagyobbnak számít az Android operációs rendszeren futó készülékek gyártóinak rangsorában.

A ZTE-n kívül a világ harmadik legnagyobb okostelefon-gyártójának számító Huaweit is hátrányosan érintené az a javaslat, melyet egy nappal később tett az amerikai távközlési szabályozó hatóság. A tervezet ugyanis megtiltaná kormányzati programok számára, hogy olyan vállalatoktól vásároljanak, amelyek biztonsági kockázatot jelentenek az amerikai távközlési hálózatoknak, mert a gyanú szerint „hátsó ajtókon” adattolvaj és kémvírusokat juttatnak a rendszerbe. Az év végéig véglegesítendő javaslat újabb lépés afelé, hogy korlátozzák a két kínai vállalat piaci térnyerését. De a folyamat már 2012-ben megkezdődött, amikor a képviselőház hírszerzési bizottsága figyelmeztette az amerikai telekommunikációs szolgáltatókat, hogy ne kössenek üzletet velük, mert nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek – emlékeztetett a The Wall Street Journal. A lap tudósítása szerint a Huawei már azt tervezi, hogy inkább meglévő piacaira koncentrál.

A másik nagy áldozat a kínai alumíniumipar. Az amerikai kereskedelmi minisztérium bejelentette, hogy novemberben megkezdett vizsgálatának előzetes eredménye szerint 31,2–113,1 százalék közötti állami támogatásban részesül a Kínából az Egyesült Államokba exportált hengerelt alumíniumötvözet, ezért annak pótvámját 113 százalékra emelik. Ebből az árufajtából 2016-ban 600 millió dollár értékben importáltak – olvasható a tárca közleményében. A végső döntés augusztus 30-án várható.

Kim Dzsongunnál járt a CIA igazgatója

Mike Pompeo, az Egyesült Államok Központi Hírszerző Ügynökségének (CIA) igazgatója, jövendőbeli külügyminiszter múlt héten Észak-Koreában járt, ahol tárgyalt Kim Dzsongunnal – jelentette be

a Twitteren Donald Trump. „A megbeszélés nagyon simán ment, és jó kapcsolat alakult ki. A csúcstalálkozó részleteit most dolgozzák ki. Az atomfegyver-mentesítés jó dolog lesz a világ számára, de Észak-Koreának is!” – írta az elnök. Pompeo a legmagasabb rangú amerikai illetékes, aki a kommunista diktatúrában járt az akkori külügyminiszter, Madeleine Albright 2000-es látogatása óta. | VG

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.