A Mol nettó eredménye 36 százalékkal 60,3 milliárd forintra csökkent az első negyedévben 2017 azonos időszakához képest – derült ki a társaság pénteki gyorsjelentéséből. Az elemzői konszenzust 9,6 százalékkal múlta alul a vállalat. Az újrabeszerzési árakkal becsült kamatok, az adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény, azaz EBITDA viszont két százalékkal felülmúlta a konszenzust. A 158,1 milliárd forintos adat éves alapon 11 százalékos csökkenésnek felel meg. Dollárban számolva ugyanezen a soron 625 milliót ért el a társaság, ami 2 százalékos javulás éves alapon.
„A tavalyi első negyedévben az átlagos dollár-forint árfolyam 290 volt, míg idén 253. A forint erősödése így jelentős szerepet játszott abban, hogy hazai devizában számolva csökkenés látható. A tisztított eredmények egyébként nagyjából megfeleltek a várakozásoknak, bár a nettó eredmény alulmúlja a konszenzust. A finomítási üzletág elmaradt a prognózistól, a devizahatás mellett a marzsok romlása is hozzájárult a csökkenéshez. A jövőre nézve nem túl jó jel, hogy az eddigi húzó üzletág gyengélkedik. A fő kérdés, hogy a finomítói és a petrolkémiai marzsok miként alakulnak a jövőben” – mondta lapunknak Pletser Tamás, az Erste olajipari elemzője. „A kisebb üzletágak, a fogyasztói szolgáltatások és a gázüzletág viszont segített. Főleg a fogyasztói szolgáltatások voltak erősek, mivel meghaladták a piaci 17,5 milliárd forint várakozást. A Mol Fresh Corner koncepcióját megkedvelték a fogyasztók, miközben a volt Agip kutak átalakítása is folytatódik. Töltőállomásonként átlagosan 7,2 millió forintos bruttó árrést ért el a cég negyedév alatt nem üzemanyagok forgalmazásával, azaz a shopértékesítésben. Ez az egész hálózatban 14,4 milliárd forintot hozott. A Mol egyébként egyre több töltőállomást maga üzemeltet és tulajdonol, nem külső vállalkozásnak adja oda ezeket a jogokat” – tette hozzá a szakértő, aki felhívta a figyelmet, hogy a fogyasztói szolgáltatások sorához tartozó Mol Limo közösségi autómegosztó szolgáltatásra már 30 ezren regisztráltak, és együttesen másfél millió percig használták. Így három hónap alatt teljesítették az éves terveket, ezért a flotta méretét meg akarja duplázni a Mol.
Kutatás-termelés soron az emelkedő olajáraknak, a magasabb termelésnek és az alacsonyabb költségeknek tudható be a javulás. Az átlagos napi termelés elérte a 110 ezer hordó olajegyenértéket, köszönhetően annak, hogy tavaly év végén elkezdődött a kőolajtermelés az Északi-tengeren található Catcher területen, és a többi északi-tengeri mezőn is normalizálódott a termelés. A gázszállítási üzletág a magasabb szállítási volumeneknek és az alacsonyabb költségeknek köszönhetően ért el jobb számokat.
A Mol közleménye kiemeli: a cég jó úton halad afelé, hogy év végére elérje a 2,2 milliárd dolláros éves EBITDA-célkitűzését. Az első negyedéves 625 millió dolláros EBITDA-t megnégyszerezve 2,5 milliárd dolláros eredményt lehet vizionálni. „Ráadásul az első negyedév hagyományosan gyengébb szokott lenni, mint a második és a harmadik, ebből is látszik, hogy a Mol az idei évre a tavalyinál alacsonyabb marzsokkal kalkulál” – mondta Pletser Tamás.
„A Mol szabad készpénztermelő képessége továbbra is erős maradt. Az üzemi cash flow egy év alatt csaknem 30 százalékkal emelkedett, annak ellenére, hogy a forgóeszköz-finanszírozási igény jelentősen nőtt a magasabb alapanyag- és késztermékárak következtében. A beruházási kiadások szintén megugrottak, jóllehet egy rendkívül alacsony szintről. Mindezek következtében az eladósodottság szintje hellyel-közzel változatlan maradt: a nettó tőkeáttételi mutató 18 százalékon állt március végén, míg az eladósodottsági mutató 0,7 százalékon” – mondta lapunknak Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője.
„Az első negyedévben magas bázisról sikerült tovább növelnünk a vállalatcsoport dollárban számított EBITDA-ját, ami igazolja rugalmas, integrált üzleti modellünk sikerességét, továbbá jó alapot teremt ahhoz, hogy idén is jó évet zárhassunk, és folytassuk a vállalat stratégiai átalakítását” – értékelt Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató.
A Mol árfolyam ugyan pénteken 3 százalékkal esett a Budapesti Értéktőzsdén, de ez azzal van összefüggésben, hogy aznap kereskedtek először a 127,5 forintos osztalékszelvény nélkül a papírral. Ezt beszámítva a 2870 forintos záróárfolyam 1,4 százalékos emelkedés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.