Lezárják Magyarország határait a személyforgalom elől, az erről szóló nemzetközi egyeztetések folyamatban vannak – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök tegnap az Országgyűlésben. Magyarország területére mától csak magyar állampolgárok léphetnek be. Az intézkedés a légi közlekedést is érinti. Betiltják a rendezvényeket, bezárják a szórakozóhelyeket, mozikat, a kulturális intézményeknél pedig látogatási tilalmat vezetnek be. Az éttermek, kávézók, üzletek 15 órától reggel 6 óráig zárva tartanak, kivételt képeznek az élelmiszerüzletek, drogériák, a patikák, és a dohányboltok. A miniszterelnök az egészségügyi védekezés kiadásairól azt mondta, fölülről nyitott a rendszer, korlátlan forrás áll rendelkezésre a költségvetésben. Magyarország eddig a járvány első szakaszában, az egyedi megbetegedésekében volt, a következő napokban azonban át fog lépni a csoportos megbetegedések időszakába. Jelenleg 37 gyógyszercég dolgozik azon, hogy kifejlessze a koronavírus elleni vakcinát, eddig sikertelenül.
A súlyos gazdasági következményekről a kormányfő azt mondta, az egész magyar gazdaság bajba kerül, de nem egy időben. Bártfai-Mager Andreát, a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli minisztert kérte fel, hogy konzultáljon a már bajba jutott ágazatok képviselőivel. Orbán Viktor hangsúlyosan szólt a munkahelyek megvédésének szükségességéről: „Komoly munkanélküliségi hullám fenyegeti az országot. A munkaadók és a munkavállalók tegyenek személyes erőfeszítéseket a munkahelyek megtartásáért.” A járvány a költségvetési és gazdasági terveket is felülírja. A büdzsét minden szinten újra kell tervezni, a koordinálás Varga Mihály pénzügyminiszter feladata.
Matolcsy György jegybankelnök szerint a világgazdaság nem fordul általános válságba, nem kell tartani az 1929–33-as vagy a 2007–2009-es válság megismétlődésétől. Magyarország ugyan még „befelé tart a nehézségekbe”, de jó válságkezeléssel megvédheti a 2020-as évet és megnyerheti 2021-et. A Növekedés.hu-n tegnap megjelent írásában a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke úgy értékelt, hogy az Európai Unió az év második felében visszatér a korábbi állapotokhoz, a teljesítmény azonban csak stagnálásközeli lesz. A magyar gazdaságpolitikának 12 pontos javaslatcsomagot vázolt fel Matolcsy György, aki szerint a magyar gazdaság immunrendszere erős, jó az alap a sikeres újraindításához. A miniszterelnökhöz hasonlóan hangsúlyozta, hogy a gazdaságvédelem kulcsa a munkahelyek megőrzése és a sérülékeny vállalati csoportok megerősítése, amit a beruházási dinamika, a fogyasztási szint és a hitelezés tarthat fenn, költségvetési forrásokból fedezett célzott munkahelyvédelmi programok támogatásával. Az MNB közben a devizakamatcsere-ügyletek (FX-swap) állományát 150 milliárd forinttal megemelte, egyúttal a megszokott heti tenderek mellett minden munkanapon likviditásbővítő aukciót is tartanak. Ezzel az eszközzel a jegybank a korábbinál sokkal rugalmasabban alakíthatja a pénzmennyiséget.
Az MNB tegnap közleményben szólította fel a bankokat, hogy a rendkívüli helyzetre való tekintettel a vállalati ügyfeleknek adjanak törlesztési moratóriumot. Ha ez nem történik meg, a jegybank a kormányt kéri fel, hogy rendelje el a fizetési moratóriumot a vállalati hitelek törlesztésére. Az MNB a moratórium 2020 végéig történő fenntartását látja indokoltnak. Az MNB a saját Növekedési hitelprogramjában lévő 25 ezer kis- és középvállalkozói hitelre az év végéig szóló törlesztési moratóriumot hirdetett, és a bankoknak sem kell a refinanszírozási hiteleiket törleszteniük a jegybanknak. Az MNB a pénzintézetek által nyújtott nagyvállalati forint- és devizahiteleket is bevonja az elfogadható fedezeti körbe. A jegybank szerint ez az intézkedés érdemben támogatja és likviditási szempontból felértékeli a vállalati hitelezést, és segíti a hitelek teljesítő státuszának fenntartását. A hazai bankok mérlegében csaknem 3600 milliárd forint értékben találhatók teljesítő nagyvállalati hitelek, ezeket az MNB – értékeléstől függetlenül – 30 százalékos haircut figyelembevételével fogadja be. Azaz több mint 2500 milliárd forinttal, a GDP 5 százalékával bővülhet a jegybanki likviditásnyújtó műveletek során felhasználható fedezetek értéke.
Pénzintézeti szakemberek szerint a moratórium érthető, hiszen a koronavírus nyomán ma még megjósolhatatlan fizetési nehézségekkel szembesülhetnek a cégek. Az átmeneti törlesztésfelfüggesztés sokak értékelése szerint jobb, mint ha kedvezményes törlesztést kínálnának az ügyfeleknek, mivel így nagyobb a pillanatnyi segítség, és a rend visszaállásakor nem történhet meg az sem, ami a 2008-as válság után, hogy a partnerek jó része nem hajlandó visszaállni a rendes törlesztésre. Az előzetes kommunikáció hiánya és a moratórium időtartama ugyanakkor meglepő.
Akcióterven dolgoznak
A 2020-ra vonatkozó eddigi terveket egyelőre félre kell tenni – jelentette ki Varga Mihály. A pénzügyminiszter közölte, hogy új gazdaságvédelmi akciótervet dolgoznak ki, amelynek legfontosabb célja a gazdaság újraindítása lesz. Az idei költségvetés a GDP 1 százalékának megfelelő tartalékot biztosít, de ha szükség lesz rá, további források is rendelkezésre állnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.