Heves az egyik legiparosodottabb megye, ahol az átlagkereset a fejlettnek tekintett dunántúli megyékével egybevethető.
Büszkék vagyunk rá, hogy a térségről turisztikai értékeink vagy kiváló boraink jutnak az emberek eszébe. Ugyanakkor hangoztatjuk, hogy ez egy feldolgozóipari megye. Területileg és lakosságszámban az ország ötödik legkisebb megyéje Heves, de az ipari termelés értékét vagy a beruházások ütemét tekintve a mezőnyben előkelő helyen, az első hét között vagyunk. Meghatározó az M3-as autópálya mint ütőér és a hozzá kapcsolódó három ipari központ: az Eger–Hatvan–Gyöngyös-tengely. Az ipar sokat fejlődött az elmúlt évtizedekben, modern logisztikai háttér született, közel a főváros, és jól kiépült a képzési, oktatási rendszer.
Mindezeknek köszönhetően a térség vonzó a befektetőknek, a legkülönbözőbb iparágakban. Két évtizednél is hosszabb múltú nálunk a járműipar. Mára a multinacionális nagyvállalatok jelentős kapacitásokat építettek ki Egerben, Hatvanban és Gyöngyösön is. Bővült a feldolgozóipar, a kereskedelem és az építőipar. A sarokpont a munkaerőpiac. Amíg vannak kapacitások, töretlen a munkaerő-intenzív ágazatok bővülése. Hazánk és a szomszéd országok munkaerőpiaci folyamatai erős versenyt teremtettek. Ez hozta az átlagkeresetek nyugat-magyarországi szintre emelkedését, és a környező térségek mobilizálható munkaerejét is idevonzza. Nem ritka, hogy a vállalatok száz kilométert meghaladó távolságokról szállítják be dolgozóikat a munkavégzés helyszínére. A feldolgozóipar széles spektrumú. Többnyire kapcsolódik a járműgyártáshoz, de alapanyagait, technológiáit tekintve diverzifikált: a jellemző ágazatok a műanyaggyártás, az elektronika, a gumigyártás és a fémfeldolgozás. A multinacionális nagyvállalatok működése által katalizált környezetben alapvető a helyi kis- és középvállalati (kkv) szektor erősítése. Olyan támogató struktúrát kell működtetni, amely hozzájárul a helyi kkv-k termelékenységének, hozzáadott értékének, exportképességének fejlesztéséhez. Ettől állhat a megye gazdasága több lábon.
A beruházásokban nem rossz a megye helyezése, de a tavalyi adatok a megyék közt a legnagyobb éves visszaesést mutatják, miközben országosan növekedés volt. Mi történt?
A tavalyi visszaesés mögött az előző időszak, a 2017-es bázisév kiemelkedő beruházási teljesítménye áll, amelyet nehéz lett volna meghaladni. Akkor a megye szinte dobogós helyen szerepelt a beruházási statisztikákban, de nem mutathatunk fel minden évben zöldmezős gyárépítéseket, gyárbővítéseket. A termelés volumene azonban nőtt, a nagyvállalatoké és a kkv-ké is. Az elmúlt nyolc év egészében a hetedik helyen áll Heves a rangsorban a vállalkozások árbevételének növekedését tekintve, Északkelet-Magyarországon az első.
A jó statisztikák ellenére a népességfogyás durvább az országosnál. Vannak leszakadt régiók?
Az elmúlt években soha nem látott helyi összefogás született azért, hogy a képzési és foglalkoztatási forrásokat jól felhasználva új, még mobilizálható csoportokat vigyünk a munkaerőpiacra. Számottevően nőtt is a megyei foglalkoztatás. Kimondhatjuk: a megyén belüli munkaerő-kapacitások elfogytak. Sajnos a korábban említett gazdasági tengely mentén, északon és délen is vannak hátrányos helyzetű térségeink, ahol olyan emberek élnek, akik nehezen tudnak a modern piaci és vállalati elvárásoknak megfelelni. Őket az elsődleges munkaerőpiacra vinni hosszabb folyamat. A vállalatok igényeinek kielégítésére megoldás lehet, ha a szomszédos térségek mobilizálható munkaereje megjelenik a megyénkben. Ezt segíti, hogy versenyképesek a vállalatok ajánlatai, az önkormányzatok lakhatást kínálnak, és nő a bérlakások száma.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.