Világgazdaság

Hatalmasat zuhant a hazai dísznövénypiac

Koncsek Rita | Mintegy 174 milliárd forintra rúg a dísznövényágazatot érő veszteség az előzetes becslések szerint, de két intézkedés is enyhítheti a károkat – mondta a Világgazdaságnak Orlóci László, a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének elnöke. Az egyik ilyen de minimis (csekély összegű) támogatás az energiahordozókra, a másik a szaporítóanyagok árának a támogatására vonatkozik. Az agrártárca erről szóló döntése bármely pillanatban megérkezhet, és százezer ember munkájának a megmaradását segítené. A többségük családi vállalkozásként működik – mondta a szakmai szervezet elnöke.

Még nem dőlt el, hogy az anyák napja miatt tovább nyitva maradhatnak-e a virágboltok a hét végén, az Agrárminisztérium e kezdeményezéséről majd az operatív törzs dönt – mondta Orlóci László. A szakember már azt is nagy segítségnek nevezte, hogy a járvány idején három óráig nyitva maradhattak a virágüzletek és a kereskedések, hiszen Ausztriában például mindent bezártak.

A dísznövényágazat legmeghatározóbb tevékenysége a termesztés. A vágottvirág-termesztők 85, az egynyári és balkonnövények termesztői 80, a díszfaiskolai termesztők 50 százalék körülire becsülik a bevételkiesésüket. A második negyedévben a vágottvirág-termesztők 4,7 milliárd, a virágzó cserepes dísznövényekkel foglalkozók 7,3 milliárd, a díszfaiskolák 7,3 milliárd forinttól eshetnek el. A termelők minden forrásukat a tavaszi árukészlet előállításába forgatták, a tartalékaik végesek – sorolta Orlóci László.

„A termelők, kereskedők, árudák és virágüzletek készülnek az anyák napjára, hiszen az édesanyákat, nagymamákat a személyes találkozások nélkül is meg lehet lepni. A balkonszezon kellős közepén vagyunk. Bízunk abban, hogy a járványhelyzet lassulásával intenzívebb lesz a forgalom, a szezon második felében pedig helyreáll az értékesítés” – mondta Treer András, a Flora Hungaria Nagybani Virágpiac szakmai igazgatója a Világgazdaságnak.

A virágpiac forgalma az elmúlt hat-nyolc hétben egy korábbi átlagos tavaszi hónaphoz képest 50-70 százalékkal csökkent. Treer András hozzátette, hogy a tavaszi virágforgalom csúcsát általában a ballagások és az anyák napja jelenti, ekkorra jut az éves eladások 5-10 százaléka. Bár sok virágüzlet bezárt a járvány kitörésekor, az elmúlt egy-két hétben már kezdenek újranyitni. Vannak, akik erre a hétre időzítették az újranyitást, főleg az anyák napja miatt.

„Öröm az ürömben, hogy most nem jön külföldről, Hollandiából vagy Kolumbiából a virág, így talán el tudjuk adni a rózsáinkat. A frézia nagy részét a kórházaknak ajánlottuk fel” – mondta Magyarország egyik legnagyobb rózsatermelője, Lengyel Etelka, aki ötezer négyzetméteren termeszt virágot.

Ezek is érdekelhetik