B. H. L. | A hazai iparnak kevesebb, az erőműveknek több gázra volt szükségük júliusban, az együttes igény pedig nagyjából annyi volt, mint a korábbi évek júliusaiban a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) összefoglalója szerint. A csúcsnapi fogyasztás viszont kiemelkedő volt, szintén a gáztüzelésű erőművi termelés megugrása miatt. Megerősödött az év korábbi szakaszaiban még alacsony intenzitású földgázbetárolás, a mennyiség a júniusi 3 terawattóráról 5,2 terawattórára emelkedett, nagyrészt ennek következtében pedig 2,5 terawattórával nőtt a nettó import. A hónap végén a hazai tárolók telítettsége már 85 százalékos volt. Már most nagyobb készlet van a tárolókban, mint amekkorára szükség lehet a hazai piac téli zavartalan ellátásához, ugyanakkor piaci alapon és külföldre szállítási céllal továbbra is érdemes lehet tárolni – mutat rá a MEKH.
A vizsgált hónapban a hazai áramtermelés 50 százalékát nukleáris kapacitások, 12 százalékát lignitegységek, 11 százalékát korszerű, kombinált ciklusú gázerőművek, 7,8 százalékát (de csúcsidőszakban 20-24 százalékát) naperőművek adták. A karbonsemleges termelés aránya 65 százalékos volt, egyes negyedórákban 50–79 százalék között változott. A kijárási korlátozások alatti visszaesés után az elmúlt négy hónapban a bruttó villamosenergia-fogyasztás fokozatosan közeledett 2019 azonos időszakának fogyasztási szintjéhez. Júliusban az átlagos fogyasztás már csak 93 megawattal volt alacsonyabb, mint 2019 azonos időszakában.
A hónapban korlátozottan voltak elérhetők Magyarország felé a határkeresztező importkapacitások. Nem csoda, hogy Magyarországon jellemzően magasabb volt a másnapi zsinórtermék ára, mint az összehasonlításban szereplő országokban.
Az áramtermelés egyes negyedórákban 79 százalékban is karbonsemleges volt
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.