Czwick Dávid | Pénteki bejelentése szerint 1060 lakóingatlan megvásárlásáról írt alá adásvételi szerződést december 3-án versenytársával, a dán H&L Ejendomme vállalattal a németországi székhelyű Vonovia. Az ingatlankezelő óriás már a versenyhatósági jóváhagyást is megszerezte, így a tranzakció valószínűleg gyorsan, még idén lezárható. Az ügyletben a CBRE nyújtott segítséget tanácsadóként; a tranzakció értékét nem hozzák nyilvánosságra a felek.
A Concorde már májusi elemzésében kiemelte, hogy a járványnak alig mutatkozik negatív hatása a Vonovia működésében. Ezt az ingatlancég eredményei azóta többször alátámasztották: az idei harmadik negyedévben is a vártnál magasabb volt a társaság jövedelemtermelő képessége. A kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti – tisztított – eredmény (EBITDA) az év első kilenc hónapjában 1,43 milliárd euróra emelkedett, az éves bővülés 7,6 százalékos volt. A társaság kifejezetten alacsony, 2,6 százalékos üresedési ráta mellett működtette a piaci áron már 56 milliárd eurót érő ingatlanjait. Az osztalékfizetés szempontjából lényegesebb működési cash flow (FFO) 9 százalékkal nőtt, és ezzel kismértékben meghaladta az egymilliárd eurót. Így nem csoda, hogy osztalékemelést javasol a menedzsment, az idei eredmény terhére 1,69 eurót fizetnének részvényenként, míg a tavalyi után 1,57 eurót osztottak vissza.
A Vonovia a kontinens legnagyobb ingatlanhasznosító vállalataként már több mint 415 ezer lakóingatlant ad bérbe. Az ágazatot a Euro Stoxx 50 tőzsdeindexben egyedül képviselő társaság bérbe adott ingatlanjaik átlagos havi díja négyzetméterenként hét euró alatt van, harmadával az átlagos németországi bérleti díjak alatt.
A bochumi székhelyű Vonovia részvényei a múlt hetet 55,78
eurón zárták, a fenti tranzakció ellenére a papírok piaci ára 1,4 százalékkal csökkent. 2020 eleje óta viszont – még a koronavírus-járvány előidézte gazdasági sokk ellenére is – több mint 16 százalékkal ér többet a részvény, ami talán annak is köszönhető, hogy a vállalat igyekezett rugalmasan kezelni, ha a válság közepette néhány bérlőnek ideiglenesen fizetési nehézsége támadt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.