BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ingyenesen adhatjuk le októbertől a gumiabroncs-hulladékot

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Októbertől ingyenesen leadhatók lesznek a használt gumiabroncsok – ígéri a Mohu Mol Zrt. Ezzel együtt a cég a használt sütőolaj és a textilhulladék gyűjtését is biztosítani fogja.

Az elhasználódott gumiabroncsokat októbertől ingyenesen lehet leadni, emellett a használt sütőolajat és a textilhulladékot is elkülönítetten gyűjti a Mohu Mol Zrt. – mondta el az Energiaügyi Minisztérium (EM) hétfői közleménye szerint Raisz Anikó környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkár annak kapcsán, hogy a kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta az egyes termékáramokra vonatkozó kormányrendelet tervezetét.

Fotó:  Lang Róbert / Somogyi Hírlap

Az államtitkár emlékeztetett, hogy júliustól az egész országban új hulladékgazdálkodási rendszert vezetnek be, amelyben az állam helyett a Mohu Mol Zrt. végzi a hulladékgazdálkodást. Az új rendszerrel együtt Brüsszel elvárásainak megfelelően elindul az új, kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer is, amelyben a környezetszennyező termékek gyártóinak „a szennyező fizet” elve alapján díjat kell fizetniük a termékeik hulladékkezelésével kapcsolatos költségek megtérítésére.

A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer hatálya alá tartozó egyes termékkategóriákra – a gumiabroncsra, a textiltermékekre és a sütőolajra – speciális szabályok vonatkoznak majd. 

A társadalmi egyeztetésre bocsátott tervezet szerint a hulladékká vált gumiabroncsot október elsejétől kötelező külön gyűjteni és a koncessziós társaságnak, a koncesszori alvállalkozónak vagy a forgalmazónak leadni, aki térítésmentesen átveszi.

Közzétették az új hulladékgazdálkodási rendszer díjait

Olyan díjakat határozott meg az energiaügyi miniszter a július 1-jétől bevezetendő koncessziós hulladékgazdálkodási rendszer számára, amely az eddiginél jobban érvényesíti „a szennyező fizet” elvet, és amely a várakozások szerint közelebb visz a körforgásos gazdaság kialakulásához.

A használt sütőolaj gyűjtésére az erre szolgáló gyűjtőedényeket a forgalmazó, a települési önkormányzat, az üzemanyagtöltő állomás és meghatározott oktatási intézmény a koncessziós társasággal kötött szerződés alapján helyezheti el.

A hulladékká vált textiltermék elkülönített gyűjtésére a gyűjtőedényeket a forgalmazó és a települési önkormányzat a koncessziós társasággal kötött szerződés alapján helyezi el 

– írták.

Raisz Anikó a közleményben hangsúlyozta, hogy az intézkedéssel hatékonyabbá válik a hulladékgazdálkodás, és emelkedhetnek a hulladék gyűjtésének és hasznosításának arányai, ami hozzájárul a hulladékokból előállított másodnyersanyagok kínálatának növekedéséhez és a hulladéklerakás csökkenéséhez.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.