BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Gediz Delta is under threat of drought and pollution

Végzetes trend: egyre távolabb kerül a világ a párizsi klímacéltól

Tavaly rekordösszeget fektettek világszerte a zöldenergiába, ám ahhoz, hogy a párizsi megállapodással összhangban 2050-re a karbonkibocsátás nettó zéróra csökkenjen, több mint két és félszer annyit kellene költeni. Szomorú tény emellett, hogy a meghatározó országok közül egyedül Kína növelte ambiciózusan a klímacél elérését szolgáló karbonmentesítő kiadásait.

A zöldenergia-beruházások 2024-ben világszerte új rekordot értek el, ám a klímacélok elérését szolgáló befektetések növekedésének üteme a 2021–2023-as időszakhoz képest lelassult – állapítja meg a BloombergNEF (Bloomberg New Energy Finance), azaz a Bloomberg megújulóenergia-finanszírozást kutató műhelyének csütörtökön publikált Energy Transition Investment Trends 2025 című jelentése.

klímacél Gediz Delta is under threat of drought and pollution
Flamingók a kiszáradó törökországi Gediz-deltában – egyre távolabb a klímacéltól / Fotó: Anadolu via AFP

Lelassult a növekedés üteme

Tavaly összesen 2100 milliárd dollárt fektettek be globálisan az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiába, ami 11 százalékos növekedés 2023-hoz képest. A növekedés üteme azonban lelassult. A 2021 és 2023 közötti időszakban a tiszta energiába történő beruházások még évente 24 százalék és 29 százalék közötti mértékben emelkedtek a BNEF szerint.

Az előző évekhez hasonlóan 2024-ben is a közlekedés villamosítása volt az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiával kapcsolatos beruházások első számú szegmense, amely 757 milliárd dollárt vonzott.

A BNEF kiemeli, hogy Kína volt a zöldberuházások legnagyobb piaca: 818 milliárd dollárt fordítottak a karbonmentesítésre, ami 2023-hoz képest 20 százalékos növekedés, mégpedig úgy, hogy az ázsiai országban minden egyes gazdasági ágazatban emelkedett az ilyen jellegű beruházásokra fordított összeg. Ezzel 

Kína környezetkímélő ráfordításai meghaladták az Egyesült Államok, az Európai Unió és az Egyesült Királyság együttes költéseit.

Az Egyesült Államokban ezzel szemben stagnáltak a zöldenergia-beruházások, amelyek mindösszesen 338 milliárd dollárt tettek ki. Az Európai Unióban és az Egyesült Királyságban még rosszabb a helyzet, hiszen az erre a célra fordított kiadások egyenesen zsugorodtak, mégpedig 381 milliárd, illetve 65,3 milliárd dollárra – teszi hozzá a BNEF.

Egyre távolabb a klímacéltól

A kutatóintézet hangsúlyozza, hogy az energiaipari átalakulásra fordított globális befektetések összegének el kellene érnie 2025 és 2030 között évente átlagosan az 5600 milliárd dollárt ahhoz, hogy a világgazdaság a párizsi megállapodással összhangban 2050-re elérje a nettó zéró szén-dioxid-kibocsátást.

A zöldenergia-beruházásokra az előző évben elköltött 2100 milliárd dollár a szükséges szint mindössze 37 százaléka.

A globális nettó nullás karbonkibocsátási cél eléréséhez sokkal többet kellene tenni, különösen az iparban

– hangsúlyozta Albert Cheung, a BNEF vezérigazgató-helyettese.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.