BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megszünteti a gabonaexport-bejelentési kötelezettséget a kormány

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Kivezetjük a gabonakiviteli bejelentési kötelezettséget – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.

A gabonakiviteli szándék bejelentési kötelezettségének megszüntetéséről született döntést Nagy István csupán bejelentette, annak jogszabályi háttere egyelőre nem került nyilvánosságra. Mint emlékezetes, az intézkedést egy tavaly március 5-én kelt rendeletében hozta meg a kormány, eredetileg május 15-éig tervezték fenntartani, majd meghosszabbították. Az akkori indoklás szerint a gabonaexport adminisztratív korlátozására a hazai élelmiszer- és takarmányellátás zavartalan biztosítása érdekében volt szükség, és minden, Magyarország területéről külföldre értékesíteni, illetve kivinni kívánt búzára, rozsra, árpára, zabra, kukoricára, szójababra és napraforgóra vonatkozott. 

Fotó: Lang Róbert / Somogyi Hírlap

Az exportszándékot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnál (Nébih) kellett bejelenteni, és a piaci információk szerint a hivatal szinte kivétel nélkül megadta az engedélyt, a 30 napos határidő azonban – amit utóbb lerövidítettek – megnehezítette az exportot.

Az elmúlt hónapokban pedig teljesen befagyott a gabonapiac, amit a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége az Ukrajnából érkező – állításuk szerint – kétes minőségű gabona és olajos mag importjával, valamint a tavaly bejelentett exportengedélyezési eljárással magyarázott, amelynek következtében a magyar termelők sem itthon, sem exportra nem tudják eladni a terményeiket.

Durván lenyomta a magyar gabona árát az ukrán import

Az Ukrajnából érkező import és az exportengedélyezési eljárás következtében befagyott a magyar gabonapiac, emiatt a termelők nem tudják finanszírozni a tavaszi munkákat – állítja a nagyobb agrártermelőket összefogó érdekképviselet.

A miniszter közösségi oldalán tett bejelentése után nem sokkal az Agrárminisztérium is kiadott egy közleményt, amelyben kormánydöntésként hivatkozik a bejelentésre. Nagy István szerint a bejelentési kötelezettség fontos funkciót töltött be, hiszen ezáltal folyamatos és naprakész információ állt rendelkezésre a Magyarországról kiszállításra szánt terményekről. Megteremtette az esetleges beavatkozás lehetőségét, ugyanakkor nem okozott fennakadást az exportban, hiszen az előzetes adatok alapján mindkét fő gabonafélénkből, kukoricából és búzából is 2-2 millió tonna körüli kivitelre kerülhetett sor 2022-ben.  

Az állam nem avatkozott bele a piac működésébe, ennek ellenére egyes gabonapiaci felvásárlók a bejelentési rendszerre való hivatkozással sajnálatos módon visszaéltek erőfölényükkel a gazdálkodókkal szemben

 – tette hozzá.

A miniszter kifejtette, a piaci helyzet mára alapvetően megváltozott, hiszen a 2022 augusztusától fokozott ütemben beindult és a világpiacra azóta is dinamikusan növekvő módon kiszállításra kerülő ukrán export nyomán az elszívó hatás megszűnt, sőt jelentősen csökkent az összes kelet-európai uniós tagállam gabonája iránti a kereslet. A kivezetés így nem jelent kockázatot a hazai ellátás biztonsága tekintetében – emelte ki.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.