Uniós oltalomban részesült a Lajta sajt, amely a nevét a Lajta folyóról kapta. Az Agrárminisztérium közleménye szerint ezen a földrajzi területen a 20. század első felében szerencsésen találkozott a magas színvonalú tejtermelés a kiváló szellemi tudásbázissal, ennek köszönhetjük az 1930-as években kidolgozott egyedi gyártástechnológiáját. 

Cheesemaker,Hold,Big,Slice,Of,Cheese,Maasdam,In,Hand.,Cheesecheesemaker hold big slice of cheese maasdam in hand. Cheese with big holes. head of handcrafted hard cheese. Long banner format. top view.
Az uniós oltalom a termelőt és a fogyasztót is segíti.
Fotó: Shutterstock

A Lajta sajt minősége szempontjából meghatározó művelet a sajt földrajzi területen történő, speciális szaktudást igénylő érlelése. A magas páratartalom és a kizárólag fenyőfából készített deszkákon történő, 

2 hétig tartó érlelés garantálja a rúzsflóra kifejlődését a friss sajtokon.

A Lajta sajt hírnevét egyedülálló ízének, zamatának, rendkívül kellemes, szájban elomló állományának, valamint állandó minőségének köszönheti. Számos szakmai elismerésben részesült, 2011 óta viseli a HÍR védjegyet. A földrajzi árujelző oltalom a jogi védelmen túl növeli a termék megkülönböztethetőségét a kereskedelemben, valamint segíti a fogyasztót a vásárlási döntés meghozatalában, az előállítót pedig terméke népszerűsítésében.

Az EU-ban és Japánban is oltalom alá került a magyar pálinka

Tavaly február után most újból bővült az oltalom alatt álló földrajzi jelzések jegyzéke, legközelebb 2025-ben döntenek új termékek felvételéről.