BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
indexkep Brutto
ÜZLETRE HANGOLUNK

Magyarország őrzi a helyét, de Csehországtól csak tanulni lehet

Megőrizte helyét Magyarország a világ államainak gazdasági fejlettségét mérő Oeco-Indexen. A globális rangsor 35. pozícióját foglaljuk el, a régióban megelőzve Lengyelországot, Romániát és Szlovákiát, ugyanakkor Csehországhoz képest egyre nagyobb a lemaradás. A cseh gazdaság a folyamatos válságok ellenére sem torpant meg, és tovább növelte versenyképességét.
A podcast vendége: Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója

Ismét frissítette az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány a Világbank adatai alapján készülő Oeco-Indexet . Magyarország a globális rangsor 35. helyét foglalja el, míg az Európai Unió tagállamai között a 18. pozícióban áll. A Bruttóban az alapítvány szakmai igazgatójával, Pásztor Szabolccsal beszélgettünk a listáról és a világgazdaság kilátásairól.

A Bruttó legújabb epizódját itt hallgathatják meg.

 

Magyarország ellenszélben maradt talpon, az Öböl-országok beerősítettek

Az elmúlt években válságról válságra tengődött a világgazdaság: koronavírus-járvány, orosz–ukrán háború, energiakrízis, inflációs felfutás, magas kamatok, gyenge kereslet. Ezek a problémák minden globális nagyhatalom jólétén nyomot hagytak. Magyarország helyzetét még az európai uniós források körüli viták is nehezítették, így ebben a cseppet sem kedvező környezetben sikerült megőrizni a korábbi pozíciót. De nézzünk rá a lista elejére!

„Jelenleg az Egyesült Államok felel a világ GDP-jének 25 százalékáért, míg Kína és az Európai Unió 17 százalékon állnak. Ugyanakkor a szociális szempontokat is figyelembe véve a ranglista legtetején olyan országokat találunk, mint Luxemburg, Szingapúr vagy Norvégia” – mondta Pásztor Szabolcs. 

Trading,Graph,With,American,Flag,Is,Damage.effect,Of,Recession,Us
Bár a világ legnagyobb GDP-termelője az Egyesült Államok, az Oeco-Index listáján több ország is megelőzi / Fotó: Shutterstock

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója ismertette, hogy az Oeco-Indexet 25 szempont figyelembevételével készítik, a Világbank adatai alapján, amelyek között különböző súlyozással esnek latba gazdasági, szociális és politikai aspektusok.

„A legnagyobb fejlődést néhány Öböl-menti ország tudta produkálni, kiemelhető például az Egyesült Arab Emírségek előrelépése. A régiónkból Csehország tudta javítani versenyképességét ezekben a nehéz időkben, és a gazdasági fejlettségét illetően már nem is igazán tartozik a V4-országok közé” – tette hozzá Pásztor Szabolcs.

A szakértő szerint a magyar gazdaság kilátásait illetően a külső konjunktúra és kereslet miatt inkább pesszimisták, a belső kereslet, fogyasztás és a turizmus élénkülése miatt inkább optimisták lehetünk.

További részletek a beszélgetés tartalmából:

  • Az Oeco-Index módszertana (01:58)
  • A világ legfejlettebb országai (11:05)
  • Magyarország gazdasági fejlettsége (12:58)
  • A cseh gazdasági csoda háttere (16:54)
  • Enyhül a vámháború: fellélegezhet a világgazdaság? (22:28)
  • Kína tényleg lehagyja az Egyesült Államokat? És hol jár Európa? (28:35)

A Bruttó korábbi epizódjait itt hallgathatják meg. 

Podcastok Vidcastok

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.