Az egyik első nagy fúzió: a Javorzno III. erőmű kezdeményezésére (és irányításával) a Déli Energiakonszern (PKE) létrehozása hét áram- és hőtermelő erőmű egyesítésével. Együttes kapacitása 4640 megawatt, övé az országos energiapiac 17 százaléka. Részvényeit jövőre viszi az idei első fél évben megnyílt varsói energiatőzsdére. (Ahol egyébként a még szerződéssel le nem kötött erőműveknek csak egy töredéke van jelen, és egyelőre csak napi értékesítés történik. Az első kereskedési napokon 80-90 zlotyt fizettek egy megawattóráért, míg tavaly a hosszú lejáratú szerződések keretében 180 zlotyt. A határidős kötések csak a jövő év első felében indulnak.) A PKE-részvények egyharmadát adják el a tőzsdén, ebből 30 milliárd dollár bevételre számítanak. A részvények 10 százalékát nyugdíjpénztárak, a többit egyéni befektetők vehetik meg.
A nyugati konszerneket főleg a legolcsóbban termelő barnaszenes erőművek érdeklik, köztük is a 4320 megawattos Belchatów, ezért a következő fúzió várhatóan ennek egyesítése lesz a turoszúwi és konini erőművekkel és néhány szénbányával egyetlen "barna" óriásvállalattá. Az ágazat képviselői feltételezik, hogy tíz év múlva már csak 4-5 áramtermelő lesz Lengyelországban. Eddig a krakkói, varsói, gdanski, gdyniai, szczecini és polaneci erőműveket magánosították. Az utóbbit (1800 MW) belga befektetők vették meg 350 millió dollárért. Most a rybniki (1625 MW) és a Krakkó melletti skawinai (575 MW) erőmű privatizációja van soron, ezek iránt amerikaiak érdeklődnek. A nyugati óriáscégek közül eddig az Electricite de France vetette meg a legerősebben a lábát Lengyelországban. Övé a krakkói Leg hőerőmű 58, a wybrzezei hőerőmű 45 százaléka, és a 16 százalék piacrésszel legnagyobb lengyel áramelosztónak számító gliwicei Górnoslaskie Zaklady Elektroenergetyczne (GZE) vállalatra is jelezte vételi szándékát. (Polityka)
Erőműfúziók kezdődnek Lengyelországban A lengyel minisztertanács gazdasági bizottsága (KERM) nemrég még ellenezte az erőművek privatizáció előtti fúzióját -- legyen az az új tulajdonosok gondja --, de ma már a kincstárügyi minisztérium helyesli, hogy egyben adjanak el több erőművet, így többet is kaphatnak értük. A nyugati konszerneket főleg a legolcsóbban termelő barnaszenes erőművek érdeklik -- írja a Polytika. VG-összefoglaló-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.