A sajtóközlemény szerint az Acél XXI. Kft. megsértette a vagyonkezelési szerződésben meghatározott összeférhetetlenségi szabályokat, és nem tett eleget a szerződés mellékletében megállapított feladattervnek sem.
Az ÁPV Rt. arra szólítja fel a Dunaferr Rt. vezetőit, hogy csak a vállalatcsoport napi működése szempontjából elengedhetetlen tranzakciókat hajtsák végre, hosszú távú szerződéseket ne kössenek, és szüntessék meg a vagyonvesztés lehetőségével fenyegető összes személyi összefonódást.
Az ÁPV Rt. a társaság többségi részvényeseként felkéri a Dunaferr Rt. igazgatóságát és felügyelőbizottságát, hogy fokozott figyelemmel irányítsa, illetőleg ellenőrizze a társaság gazdálkodását.
A Dunaferr Rt.-nél a Világgazdaság érdeklődésére elmondták, hogy lapzártánkig hivatalosan nem kaptak tájékoztatást az ÁPV Rt. döntéséről. Csak a szerződésbontás részletes indoklásának kézhezvétele után tudnak érdemben nyilatkozni, illetve dönteni az esetleges lépésekről.
A közlemény kitér arra, hogy 1996. október 1-jén kötöttek vállalkozói típusú vagyonkezelői szerződést a Dunaferr Rt. 21 vezetője által erre a feladatra létrehozott Acél XXI. Kft.-vel a privatizációs szervezet akkori vezetői. A szerződés öt évre szólt, és ennek révén az ÁPV Rt. akkori vezetése gyakorlatilag a menedzsment kezébe adta az egyik legnagyobb állami tulajdonú társaságot.
A közlemény rámutat, hogy a vagyonkezelési pályázat elbírálása, a szerződés előkészítése és megkötése már akkor is komoly kritikai észrevételeket váltott ki az ÁPV Rt. szakapparátusa, illetve felügyelőbizottsága részéről. A jogi igazgatóság már akkor megkérdőjelezte, hogy etikus-e az Acél XXI. Kft.-nek azért a tevékenységért milliárdos nagyságrendű vagyonkezelési (fix és siker-) díjat -- fizetni, amit a Dunaferr Rt. vezetőiként rendes fizetésért és prémiumért amúgy is végre kell hajtaniuk.
A közlemény ismerteti, hogy az Acél XXI. Kft.-be tömörült cégvezetők a Dunaferr Rt.-ben végzett munkájukért saját rendes fizetésükön és prémiumukon felül eddig mintegy 430 millió forinthoz jutottak. A privatizációs szervezet 1996-ban 153 millió forint plusz áfa sikerdíjelőleget fizetett ki, a szintén tulajdonos Kincstári Vagyoni Igazgatóság pedig további 43 millió forint plusz áfát, 1997-re pedig több mint nettó 200 milliót utalt át számukra. Fix díjazásként az Acél XXI. Kft.-be tömörült cégvezetők 35 millió forintot kaptak. A kft. további mintegy 1 milliárd forintot számlázott ki az ÁPV Rt.-nek, amelyet azonban a privatizációs szervezet nem fizetett ki -- áll a közleményben.
Az ÁPV Rt. 1998-ban hivatalba lépett vezetése kezdettől fogva bírálta és feleslegesnek, károsnak tartotta a szerződést. A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal büntetőfeljelentést tett a szerződés létrejöttének körülményei miatt. A kormány felkérésére az ÁPV Rt. jelenlegi vezetése hosszú időn át tárgyalt az Acél XXI. Kft. vezetésével a szerződés módosításának vagy megszüntetésének lehetőségeiről, az egyeztetés azonban nem vezetett eredményre.
A közlemény szerint az idén az is világossá vált, hogy a Dunaferr egyes csúcsvezetői magánemberként részesedéssel bírnak a Dunaferr-csoporthoz tartozó jelentős leányvállalatokban is, ezzel egy harmadik csatornán keresztül is pénzhez juthatnak az állami vállalatcsoportból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.