Az APEH feljelentette az ügyészségnél az egykori Budai Hengermalom Rt. volt tulajdonosait, illetve korábbi menedzsmentjének néhány tagját -- tudtuk meg Burillák Attilától, az APEH szóvivőjétől. A hivatal adócsalást gyanít, az eljárás már megkezdődött.
Nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és más bűncselekmények gyanúját tartalmazza az a jelentés, amelyet vádemelési javaslattal együtt adott át az APEH Bűnügyi Igazgatósága az egykori Budai Hengermalom Rt. ügyében a Fővárosi Főügyészségnek. Az APEH hat gyanúsított ellen 300 millió forintos kár okozását rótta fel. E szerint a malomipari társaságnál megsértették a számviteli fegyelmet, jogosulatlan módszerekkel juttatták gazdasági előnyökhöz a társaságot.
Idetartozó eset, amelyben a korábbi ipari-kereskedelmi tárcától felvett kamatmentes kölcsönt a postabanki garancia révén törlesztették. A nyomozás megerősítette az adócsalás tényét -- mondta Burillák. Az APEH-jelentés szerint egyes személyeket a folytatólagosan és üzletszerűen elkövetett sikkasztás is terhel. Számos esetben olyan készáruszállítmányok hagyták el szállítójegyekkel a malmot, amelyeknek csak a töredékét számlázták le a fogadónak.
Mindeközben a felszámolt cég utódánál sikeres esztendő zárásáról adhattak számot. Majoros János, a kft. ügyvezető igazgatója lapunk érdeklődésére elmondta: a malmot, amely csaknem egy évig állt és így piacait teljesen elvesztette, a felszámolótól 1999. november második felében vették bérbe. Az eszközöket a Von Holland cég többségi tulajdonában lévő malomipari kft. 2000 februárjában vásárolta meg, azóta szinte folyamatosan működik.
A múlt év végéig több mint 40 ezer tonna búzát dolgoztak fel, a malom kapacitását mintegy 70 százalékban használták ki (az országos ráta 80-85 százalék körüli). Ennek oka, hogy a malom a korábbiakkal ellentétben tavaly szinte kizárólag belföldre dolgozott, hiszen májust és júniust kivéve készárut alig exportált. Ráadásul a budai malomnak olyan időszakban kellett visszaszerezni belföldi vevőit, amikor az iparág, export híján, 60-70 százalékos többletkapacitással bírt.
A gondok ellenére a cég -- amely a kereskedelemnek ismét felkínálta a búzalisztek teljes szortimentjét -- majdnem maradéktalanul hozta az üzleti tervben elhatározott csaknem 2 milliárd forintos árbevételét, viszont a 100--400 millió forint közé tervezett adózás előtti nyereségtől elmaradt. Nyeresége a nem végleges adatok szerint 100 millió forint alatti. Az esztendőt úgy zárták, hogy a múlt évről a beszállítóknál, a bankoknál és a közüzemeknél semmilyen lejárt fizetési kötelezettségük sincs.
A cég idei tervében mintegy 65 ezer tonna búza őrlése szerepel, de ez nagymértékben függ attól, hogy milyen lesz a termés. A jelenlegi készletek ugyanis aligha tartanak ki az új búza aratásáig -- mondta Majoros János. Arra számítanak, hogy a termény 65-70 százalékát az év második felében lesznek kénytelenek feldolgozni. A maguk részéről bíznak a dollár euróhoz viszonyított árfolyamának javulásában, ugyanis -- amennyiben egyéb körülmény nem okoz zavart -- csak ekkor adhatják el könnyebben az árut Romániában, Moldáviában, a Baltikumban és Jugoszláviában is. Erre az évre 3-4 milliárd forint árbevételre és mintegy 200-300 millió forintos nyereségre számítanak a maximum 80 ezer tonnás kapacitású malomra alapozva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.