BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az áramlopások terhe a szolgáltatóké

Az áramszolgáltatók szerint a Magyar Energia Hivatal (MEH) az áramárban elismert hálózati veszteség mértékének meghatározásakor egyszerűen figyelmen kívül hagyta az áramlopások okozta kárt. A hivatalban úgy vélik, az árban elismert hálózati veszteség mértékének csökkentésével a fejlesztések gyorsítására ösztönözhetik a szolgáltatókat. Csakhogy az új tarifarendszer bevezetésével a fejlesztési források is veszélybe kerülhetnek.

A végfelhasználói és a nagykereskedelmi áramárak emelkedése közötti különbség többek között arra vezethető vissza, hogy a Magyar Energia Hivatal a január 1-jétől 2004. december 31-ig érvényes, új tarifarendszerben a korábbi 13-14 százalék helyett csak 11 százalékos hálózati veszteséget ismer el.
Varró László, a MEH igazgatója szerint a villamos energia magyarországi árában elismert hálózati veszteség aránytalanul magasabb az uniós országokban megszokottnál. A 12,7 százalékról 10,7-re történő mérséklést az is indokolta, hogy a műszaki egyetem és az áramszolgáltatók szakembereinek közreműködésével készült vizsgálat szerint műszakilag 8,6 százalékos veszteség indokolható. A MEH vezető közgazdásza szerint a 2 százalékpont visszalépés éves szinten úgy 9 milliárd forintot jelent. Úgy vélik, az áramárban elismert hálózati veszteség arányának csökkentése arra ösztönözheti az áramszolgáltatókat, hogy végrehajtsák azokat a hálózati beruházásokat, amelyeket a privatizáció óta eltelt években elmulasztottak, s amelyek révén jelentősen javulhat a hálózatok kihasználtsága, valamint csökkenthető a műszaki veszteség. Varró László emlékeztetett rá, hogy a MEH a közelmúltban megbírságolt három áramszolgáltatót, éppen azért, mert az elmulasztott fejlesztések miatt romlott a szolgáltatás színvonala.
A MEH-nek ezt a határozatát a Gazdasági Minisztérium hatályon kívül helyezte, és új eljárásra utasította a hatóságot -- mondta Boros Norbert, a Magyar Áramszolgáltatók Egyesületének (MÁE) főtitkára, az Elmű Rt. kommunikációs igazgatója. Hozzátette, az áramárban elismert hálózati veszteség mértékének csökkentése a gyakorlatban azt jelenti, hogy az áramlopásokból eredő veszteséget a MEH egyszerűen nem veszi figyelembe.
Ugyanakkor a szolgáltatóknál úgy érzik, hogy az energiahivatal eddig nem támogatta kellőképpen az illegális felhasználással szembeni küzdelmüket. Varró László most úgy nyilatkozott, a MEH kész támogatni az áram- és a gázszolgáltató társaságok azon törvénymódosító csomagját, amely a földgáz-, illetve villamosáram-lopással szembeni határozottabb fellépést tenne lehetővé.
A szolgáltatók egyébként -- érvelt Boros Norbert -- a privatizáció óta eltelt időszakban évente több tíz milliárd forintot fordítottak hálózatfejlesztésre. Az Elmű Rt. az elmúlt évben egymaga 15-16 milliárdot fordított ilyen célra. Igaz, a MEH csak a vezetékekre és trafókra költött pénzt tekinti ilyen beruházásnak, az informatikai rendszerekre vagy épp telefonos ügyfélszolgálatokra költött összeget nem, pedig ezek legalább olyan mértékben járulnak hozzá a szolgáltatás minőségének javításához.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.