Vállalatellenes populizmusnak hívja a szaksajtó azt a jelenséget, ami két-három évtizedes szünet után megint erőre kapott az elmúlt egy-két évben, s ami várhatóan izmosodik a jövőben az óceán mindkét partján.
A Forbes hosszas elemzésben tekintette át a problémakört, különös tekintettel arra, hogy a világ kettőzött figyelemmel vizsgálja: a vállalatokra vonatkozóan mit vált be az új washingtoni adminisztráció a választási ígéreteiből.
Első pontnak itt a gyógyszerek importjáról szóló törvényjavaslat, amit végül is megszavazott a szenátus, és Bill Clinton elnök még novemberben aláírta. Ennek értelmében a nagykereskedők külföldről is behozhatnak gyógyszereket, márpedig nagyon sok európai országban jóval olcsóbb beszerezni ezeket az árucikkeket, mint Amerikában. Ez persze súlyos véráldozatokat hoz majd az amerikai gyógyszerlobbinál, s lefaragja a hatalmas haszonkulcsokat.
A populista mozgalmak és csoportosulások szerint a több mint egy évtizede hízásban lévő amerikai gazdaság főszereplői -- különös tekintettel a hihetetlenül magas profitrátával működő gyógyszeripari, dohányipari és kereskedelmi cégekre -- most könnyebben rákényszeríthetők az engedményekre, mint bármikor az elmúlt évtizedekben.
Vegyük például a dohánycégeket. Eleinte még ők kerültek ki győztesen a nagy egészségügyi perekből, aztán nagyot fordult a kocka, s most ott tartunk, hogy a még nagyobb érvágás elkerülése érdekében 246 milliárd dollárral "támogatják" a központi egészségügyi kiadásokat. A biotechnológiai társaságok korábban egyszerűen lesöpörték az asztalról a Greenpeace aktivistáinak érveit mind Nyugat-Európában, mind pedig az észak-amerikai földrészen. A különböző állat-egészségügyi botrányok, a génkezelt élelmiszerek elleni hatalmas tiltakozás arra késztette őket, hogy hátrább vigyék az agaraikat. Így járt a Monsanto, amely 8,6 milliárd dollárt vesztett tőzsdei értékéből, s a végén annyira meggyengült, hogy sürgősen fuzionálnia kellett a szintén bajba jutott Pharmaciával.
A tíz legnagyobb amerikai gyógyszervállalat esetében körülbelül 120 milliárd dolláros profit forog kockán. Ennyit vagy ennek jelentős részét veszíthetik el, ha az új adminisztráció erős árellenőrzést vezet be, illetve maguk a gyártók kénytelenek lefaragni marketingkiadásaikat és k+f ráfordításaikat. Márciusban újabb megpróbáltatás vár az iparágra, mert a kongresszus megkezdi a gyógyszerek védettségi periódusának megváltoztatásáról szóló vitát. A legújabb elképzelés szerint 20-ról 10 évre mérsékelnék a védettséget, s ez megint csak hátrányosan érintheti a cégeket.
Bizonyos helyzetekben segíthet, ha a gyógyszergyártó pozitív megkülönböztetést alkalmaz és tized- vagy huszadáron adja ugyanazt a pirulát a szegény Afrikában, mint otthon, a gazdag Nyugat-Európában vagy az Egyesült Államokban. A jótékonysági akciók, adományok és egyetemi támogatások is javíthatnak valamit a helyzeten, de csak ideig-óráig. Az Amerikában kialakult kép akkor is az marad, hogy ezek a hatalmasok jogtalanul vágnak zsebre milliárdokat -- írja a Forbes, érzékeltetve az elnökválasztási kampányban is kulcshelyet elfoglaló témakör jelentőségét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.