Az egyik amerikai bíróság múlt pénteken 38, magánszemélyek által a Microsoft ellen beadott keresetet utasított el -- derül ki hírügynökségi jelentésekből. A keresetekben a vevők azzal vádolták a céget, hogy az alaptalanul drágán árulta Windows operációs rendszerét. A J. Frederick Motz vezette bíróság döntését egy 1977-es precedensre alapozta, amely szerint csak a Microsofttól közvetlenül vásárlók élhetnek antitrösztvádas kártérítési igénnyel. Jelen esetben azonban a magánszemélyek, akik a pereket indították, a Windows rendszert számítógépeikkel együtt azok gyártóitól, többek között a Compaq Computertől, illetve a Dell Computertől vették. A pénteken elutasított 38 kereset az összesen 64, magánszemélyek által a Microsoft ellen indított és Motz bíró vezetésével tárgyalt peres eljárás között volt. A fennmaradó 26 ügyből ötöt a bíróság azért utasított el, mert a kereseteket külföldi felperesek (két nagy-britanniai, két görög és egy svájci) nyújtották be, akikre nem vonatkoznak az amerikai trösztellenes törvények. A maradék mintegy két tucat ügy kapcsán 15 esetben várhatóan kártérítést/jóvátételt elrendelő ítélet születik majd, ami a Microsoftnak több tíz millió dolláros ráfordítást jelenthet. Megközelítőleg ennyibe kerülne ugyanis a cég Internet Explorer böngészőprogramjának a Windows operációs rendszertől való függetlenítése. A fent részletezett pereken túl az Egyesült Államok területén a Microsoft ellen ez idáig több mint 130 eljárást kezdeményeztek.
A magánszemélyek által indított pereken kívül a Microsoftnak más jellegű ítéletekben hozott kötelezettségeinek is eleget kell tennie. Az amerikai igazságügyi minisztérium a cég ellen pert indító államokkal együtt pénteki beadványában arra kérte a fellebbviteli bíróságot, hogy hagyja helyben az elsőfokú ítéletet. Ezt az ítéletet 2000 júniusában Thomas Penfield Jackson bíró hozta, elrendelve a vállalat két részre darabolását. A bíróság úgy találta ugyanis, hogy a Microsoft megsértette az antitröszttörvényt, ezért -- hogy ez többet ne fordulhasson elő -- rendelte el a kettéosztást. A pénteki beadványban szerepel, hogy a Microsoft piaci erőfölényét arra használta fel, hogy fenntartsa, illetve kiterjessze monopolhelyzetét, ami a monopolizáció klasszikus esete, ezért az elsőfokú bíróság döntése helyes volt, így indokolt és mielőbb szükséges lenne a fellebbviteli bíróság jóváhagyása is. A beadványt egy másik ügyvéddel közösen Kenneth Starr készítette elő, akit a Microsoft versenytársait tömörítő Procomp nevű szervezet bízott meg az antitrösztperben a kormány ügyének támogatásával. Kenneth Starr korábban a jelenlegi ügyet tárgyaló fellebbviteli bíróságon dolgozott, majd 1999-ben Clinton elnök Whitewater- és Lewinsky-botrányainak ügyészeként vált ismertté. A Procomp tagjai között olyan cégek találhatók, mint az AOL Time Warner, a Sun Microsystems és az Oracle.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.