BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Növeli kínálatát az Alrosza

A világ gyémántpiacát uraló dél-afrikai De Beers előbb üzleti stratégiáján módosított, most pedig tulajdonosi viszonyain is. Újjárendeződhet a De Beers és a termelését növelő orosz Alrosza közötti kapcsolat is.

Oroszországban nemcsak a platina- és palládiumexportőrök, hanem a helyi gyémántbánya-monopólium, az Alrosza is az idei kiviteli kvótákról szóló rendeletet várja. A világ nyersgyémántkínálatának mintegy negyedét adó társaság a kvóták késleltetett kiadása miatt napi 80 ezer dolláros veszteséget szenved, és hitelfelvételre szorul -- jelentette a Bloomberg.
A termelése mintegy felét exportáló cég (leányvállalatai nélkül) az idén 1,7 milliárd dollárnyi nyersgyémánt eladását tervezi. Az összesített gyémánttermelését értékben 2,3 százalékkal -- 1,84 milliárd dollárra -- kívánja növelni. A konszolidált árbevétele pedig várhatóan eléri a 2,06 milliárdot, 17 százalékkal meghaladva a múlt évi szintet.
Az Alrosza fő vevője egyelőre a dél-afrikai De Beers, amely hat évtizede ellenőrzi a világ gyémántkereskedelmét. Az idén lejáró hároméves megállapodás értelmében az Alrosza éves termelésének mintegy 60 százalékát kell eladnia a dél-afrikai társaságnak, legalább 550 millió dollár értékben.
A jövőben ez az arány módosulhat, mivel a De Beers tavaly stratégiát változtatott. Így a jövőben elsősorban nem a nyersgyémánt felvásárlásával és adagolt forgalmazásával kívánja a világpiaci uralmát megőrizni, hanem a saját termelőkapacitásai és a minőségi kínálata bővítésével.
A De Beers tavaly botswanai, dél-afrikai és namíbiai bányái révén mintegy 3 milliárd dollár értékben termelt gyémántot, a többit vásárolta. A múlt évben ugyan sikertelen ajánlatot tett az ausztrál Ashton Mining Ltd. megvásárlására, amely a világ legnagyobb gyémántlelőhelyét (Argyle) birtokolja, de a kanadai Winspear Diamonds társaság megszerzése végül sikerrel járt. A De Beers stratégiájának változását jelzi az ékszer-kereskedelem iránti növekvő érdeklődése. Egy év eleji megállapodás szerint a legnagyobb luxusipari csoporttal, az LVMH-val közös kiskereskedelmi vállalatot hoz létre.
A De Beers a múlt év első felében rekordmennyiségben adott el nyersgyémántot, és a tavalyi összes eladásai is 8 százalékkal, 5,67 milliárd dollárra emelkedtek. Ám az idén a világ csiszoltgyémánt-kereslete 4 százalékkal, következésképp a nyersgyémánté 20 százalékkal csökkenhet.
Amint arról már beszámoltunk, megváltozik a De Beers tulajdonosi szerkezete: a brit Anglo-American bányacsoportból és a dél-afrikai Central Holdingsból álló konzorcium, azaz gyakorlatilag az Oppenheimer család többségi ellenőrzése alá kerül egy részvénycserés ügylet révén.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.