Oroszországban nemcsak a platina- és palládiumexportőrök, hanem a helyi gyémántbánya-monopólium, az Alrosza is az idei kiviteli kvótákról szóló rendeletet várja. A világ nyersgyémántkínálatának mintegy negyedét adó társaság a kvóták késleltetett kiadása miatt napi 80 ezer dolláros veszteséget szenved, és hitelfelvételre szorul -- jelentette a Bloomberg.
A termelése mintegy felét exportáló cég (leányvállalatai nélkül) az idén 1,7 milliárd dollárnyi nyersgyémánt eladását tervezi. Az összesített gyémánttermelését értékben 2,3 százalékkal -- 1,84 milliárd dollárra -- kívánja növelni. A konszolidált árbevétele pedig várhatóan eléri a 2,06 milliárdot, 17 százalékkal meghaladva a múlt évi szintet.
Az Alrosza fő vevője egyelőre a dél-afrikai De Beers, amely hat évtizede ellenőrzi a világ gyémántkereskedelmét. Az idén lejáró hároméves megállapodás értelmében az Alrosza éves termelésének mintegy 60 százalékát kell eladnia a dél-afrikai társaságnak, legalább 550 millió dollár értékben.
A jövőben ez az arány módosulhat, mivel a De Beers tavaly stratégiát változtatott. Így a jövőben elsősorban nem a nyersgyémánt felvásárlásával és adagolt forgalmazásával kívánja a világpiaci uralmát megőrizni, hanem a saját termelőkapacitásai és a minőségi kínálata bővítésével.
A De Beers tavaly botswanai, dél-afrikai és namíbiai bányái révén mintegy 3 milliárd dollár értékben termelt gyémántot, a többit vásárolta. A múlt évben ugyan sikertelen ajánlatot tett az ausztrál Ashton Mining Ltd. megvásárlására, amely a világ legnagyobb gyémántlelőhelyét (Argyle) birtokolja, de a kanadai Winspear Diamonds társaság megszerzése végül sikerrel járt. A De Beers stratégiájának változását jelzi az ékszer-kereskedelem iránti növekvő érdeklődése. Egy év eleji megállapodás szerint a legnagyobb luxusipari csoporttal, az LVMH-val közös kiskereskedelmi vállalatot hoz létre.
A De Beers a múlt év első felében rekordmennyiségben adott el nyersgyémántot, és a tavalyi összes eladásai is 8 százalékkal, 5,67 milliárd dollárra emelkedtek. Ám az idén a világ csiszoltgyémánt-kereslete 4 százalékkal, következésképp a nyersgyémánté 20 százalékkal csökkenhet.
Amint arról már beszámoltunk, megváltozik a De Beers tulajdonosi szerkezete: a brit Anglo-American bányacsoportból és a dél-afrikai Central Holdingsból álló konzorcium, azaz gyakorlatilag az Oppenheimer család többségi ellenőrzése alá kerül egy részvénycserés ügylet révén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.