A finn Sanoma WSOY "személyében" ismertté vált a második érdeklődő is a VNU eladás alatt álló, fogyasztói magazinokat tartalmazó portfóliójára. A Financial Times szerint az északi régióban a Bonnier után a második legjelentősebbnek számító, a befolyásos Erkko család ellenőrzése alatt álló finn kiadó 1999-ben jött létre a családi tulajdonban álló Sanoma, a WSOY könyvkiadó, valamint a nyomtatott sajtó mellett rádiós és televíziós érdekeltségekkel is rendelkező Helsinki Media egyesülésével.
A Sanoma WSOY adja ki a Helsingen Sanomat című, legnagyobb példányszámú finn napilapot, emellett a könyvkiadásban, filmgyártásban, a fizetős televíziózás területén is aktív. A múlt évben a brit lap szerint 1,3 milliárd dollár árbevételt realizáló Sanoma WSOY jelenleg nem rendelkezik külföldi érdekeltséggel, ám a cég létrejöttekor Jaako Rauramo vezérigazgató hangsúlyozta, hogy a külső terjeszkedés előkelő helyen szerepel a társaság stratégiai céljai között.
A VNU összesen mintegy 375 milliós példányszámot képviselő, 180 kiadványból álló lapcsomagjával a Sanoma WSOY egy csapásra pozíciót szerezhetne Hollandiában, Belgiumban, Nagy-Britanniában, a Cseh Köztársaságban, Szlovákiában, Magyarországon, Romániában és -- az VNU-nak az Independent Mediában meglévő 36 százalékos részesedésén keresztül -- Oroszországban is. A Financial Times értesülését sem a VNU, sem a Sanoma WSOY nem kommentálta.
Elemzők szerint a VNU vélhetően 1,2 és 1,4 milliárd euró közötti áron tudja értékesíteni lapcsomagját, amely tavaly összesen 137 millió eurós árbevételt termelt. A forgalom 50 százalékát tíz, Hollandiában megjelenő lap generálta. Ugyanakkor hozzáfűzik, egy esetleg 1,3 milliárd euró alatt maradó ár nehezen volna elfogadható a fizetési kényszerben lévő holland kiadó számára, amely áthidaló kölcsönnel fedezte az ACNielsen piackutató felvásárlását, és ki van téve annak, hogy egy esetleges átütemezés esetén a társaság hitelképességét leminősíthetik.
A lapcsomag felvásárlása iránt érdeklődők közül a Sanoma WSOY mellett eddig az amerikai Hearst által támogatott, az ING Bank által vezetett és az Independent Mediát, a VNU oroszországi érdekeltségét is magában foglaló konzorcium (VG, 2001. június 11., 14. oldal) vált ismertté, múlt heti egymilliárd dolláros ajánlatával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.