Hozzávetőlegesen félmillió tonnányi felesleges tűzifa keletkezik Magyarországon, amit az erdőgazdaságok zöme nullszaldósan, vagy veszteséggel exportál. Az olcsó kínálat miatt érthető, hogy már most komoly verseny kezdődött a tervezett fatüzelésű erőműveknek történő beszállítási lehetőségért. Az amerikai AES jelentette be elsőként, hogy a kazincbarcikai erőművét több lépésben fatüzelésre állítaná át, miután a szenes blokkokat 2004-ben a környezetvédelmi moratórium lejárta miatt le kell állítania. A napokban az ugyancsak amerikai Croesus-csoporthoz tartozó Pannonpower Rt. is jelezte, hogy egyes áramtermelő egységeit fatüzelésűre készül átállítani. Az országban keletkező értékesebb, piacképesebb tűzifarönkök piacát a kilencvenes évek elejétől a földgáz beszűkítette, ahogyan a szenet is kisöpörte a családi házakból. A megújuló energiaforrások használata bővülésével azonban a helyzet változhat.
A kormány szerint 2010-re meg kell duplázni a megújuló energiaforrások részarányát az ország primerenergia-felhasználásában. Ehhez - erősítette meg érdeklődésünkre Szerdahelyi György, a Gazdasági Minisztérium energetikai főosztályának vezetője - hozzávetőlegesen 400 milliárd forint értékű beruházásra lesz szükség erőművi oldalon. A kormány eddig is jelentős részt vállalt például a kulcsi és az inotai szélerőművek finanszírozásában, s a továbbiakban is fennáll ez a lehetőség a befektetők számára. A megújuló energiaforrások piaci oldalon is támogatást élveznek, áramukat garantált áron, kötelező átvennie az MVM-nek. Az új villamosenergia-törvény szerint a gazdasági miniszternek rendeletben kell szabályozni a kötelező átvétel és a garantált árat az átmeneti időben, az úgynevezett zöldigazolványok kiadásáig.
A megújuló források közt 70-75 százalékos részesedése van a tűzifának. A szakminisztérium szerint a jövőben elsősorban a geotermális energia és a biomassza részaránya nőhet jelentősen, ezek játszhatják a kulcsszerepet a 2010-ig szóló vállalás teljesítésében. Szakértők szerint energiaerdők telepítésére még nincs szükség.
A kazincbarcikai erőmű első, fatüzelésű blokkját a térségből újabb telepítések nélkül, legalább tíz évig el tudják látni.
A kifejezetten erőművi célra történő erdőtelepítés akkor kerülhet napirendre, ha piacát garantálják.
Hlavay Richárd
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.