BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Valódi versenyt sürgetnek Németországban

A német árampiac szereplői sürgetik egy független szabályozó hatóság mielőbbi felállítását. Ez ugyanis kiterjedtebb versenyt és jelentős növekedést hozhatna. A teljes energiapiaci liberalizáció pedig akár évi hárommiliárd eurós megtakarítást is eredményezhetne a német nemzetgazdaságnak - derült ki a Handelsblatt piaci körképéből.

Az uniós szinten mintegy három éve megfogalmazott piacnyitás német modellje gyakorlatilag mára zsákutcába jutott. A hozzáférési jogokról egymás között egyezkedő szereplők ugyanis lényegében árkartellt alkotnak, így akadályozva meg a korábban várt árcsökkenést. Az időközben megvalósult vállalati felvásárlások miatt a piac ma lényegében duopol, azaz kétszereplős modell szerint működik. Az árak alakulása így sem a magán-, sem pedig a nagyfogyasztóknak nem kedvez, így elengedhetetlen egy független szabályozótestület felállítása - fogalmazza meg számos elemző véleményét a legnagyobb skandináv áramszolgáltató, a Bergen Energi elnöke, Mette Steinsland. Ezt sürgeti egyébként a szövetségi gazdasági és a környezetvédelmi miniszter is.

A várt árcsökkenés ellen hat ugyanis, hogy a német piacon kicsi a likviditás. Ez egyrészt a külföldi szereplők hiányának, másrészt pedig a csekély piaci versenynek tudható be. Az előbbiért a világgazdaság gyengélkedése mellett az amerikai Enron energetikai óriás csődjének ijesztő példája, az utóbbiért viszont a nem megfelelő piaci szabályozás okolható. A piaci szereplők ugyanis megelégszenek egyetlen fix, jól ismert ár alkalmazásával, nincsenek motiválva a versengésre. Jól mutatja ezt a lipcsei European Energy Exchange (EEX) áramtőzsdén tapasztalható pangás. A német áramszükséglet csak alig egytizedét értékesítik ezen a fórumon, míg a skandináv Nord-Pool a teljes regionális árampiac negyedét bonyolítja. Ha a német arány is elérné a 20 százalékot, akkor az áram ára Németországban 20 százalékkal mérséklődne - hívja fel a figyelmet Mette Steinsland. Az általa ismertetett számítás szerint pedig az ilyen formában értékesített 500 terawattórányi áram hárommilliárd eurós nemzetgazdasági megtakarítást eredményezhetne.

A távlatokat pedig az új-zélandi példa jelöli ki, ahol a piaci szereplők kötelesek a forgalmat a tőzsdén bonyolítani. Szintén ígéretesnek mondható, hogy folyamatos a külföldiek érdeklődése az EEX iránt, és a száz tag fele már ma is más európai árampiacokat képvisel.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.