BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fióktelepek üzletrésze



Külföldi cég magyarországi fióktelepe végezhet önálló vállalkozási tevékenységet. Gazdasági társaság alapítására, illetve működésében való részvételre azonban nem jogosult, ezért egy kft. tagjainak üzletrészét tulajdonosként nem szerezheti meg - mutatott rá a következő ügyben a Legfelsőbb Bíróság (LB).

A külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe egy kft.-ben szerzett üzletrészt. A cég az üzletrész-átruházás következtében beállt tagváltozás bejegyzését kérte a cégbíróságtól. A bíróság hiányosnak tartván a beadványt, olyan adatok közlésére hívta fel a kérelmezőt, amelyekből megállapítható, hogy az üzletrészeket arra jogosult jogalany szerezte meg. Mivel a felhívásra nem érkezett válasz, elutasította a bejegyzést.

A társaság fellebbezett. Arra hivatkozott: a hatályos törvény értelmében a külföldi székhelyű vállalkozás fióktelepe nincs elzárva attól, hogy gazdasági társaságban részesedést szerezzen. Saját cégneve alatt szerezhet vagyont, gyakorolhat jogokat. A belföldi székhelyű gazdálkodószervekkel azonos elbírálásban részesül.

Az LB megalapozatlannak találta a fellebbezést. Elsősorban azt vizsgálta, hogy a bejegyzést kérő által bejelentett cég olyan jogalanynak tekinthető-e, amely a társasági törvény szerint üzletrész megvásárlásával egy kft.-nek tagja lehet. A bíróság kifejtette: a törvény rendelkezéseiből következik, hogy a fióktelepet saját cégneve alatt működő jogalanynak kell tekinteni. Működésének kereteit azonban nemcsak a fióktelepekről szóló törvény, hanem más jogszabályok - így a gazdasági társaságokról szóló törvény - is meghatározzák. A társasági törvény viszont a cégek alapítására, illetve azok működésében való részvételre jogosultak között a külföldi vállalkozások magyarországi fióktelepeit nem sorolja fel, ezért az érintett kft. tagjainak üzletrészét a tulajdonosként bejelentett fióktelep nem szerezhette meg. Tulajdonszerzés hiányában pedig nyilvánvalóan nem jegyezhette be a cégbíróság a tagváltozást. (MKK)

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.