BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jövőre drágul az arany ékszer

A rúdarany tőzsdei árát közel nyolcéves csúcsra, troy unciánként 409 dollár fölé repítette a héten az élénk befektetői kereslet. A dollár gyengesége és a terrorakciók miatt a trend folytatására számítanak az elemzők. A fentiek és a forint gyengülése miatt jövőre 5-10 százalékkal nőhet a hazai arany ékszer bolti ára.

A dollár árfolyamesése, valamint az újabb terroristamerényletek (Irakban és Oroszországban) az elmúlt napokban újabb lendületet adtak az arany iránti befektetői keresletnek és ezzel a tőzsdei jegyzéseknek. A londoni napi piacon a hét elején 409,35 dollárra emelkedett az arany troy unciánkénti ára (1 troy uncia 31,1 gramm), amire 1996. február eleje óta nem volt példa.

Az árszint mintegy 50 százalékkal haladja meg a két évvel ezelőttit, és a drágulásnak még aligha van vége. A befektetői kereslet a harmadik negyedévben is a négyszeresére bővült, s az ékszeripar kereslete is nőtt. Az 1980. januári 870 dolláros abszolút rekord várhatóan nem ismétlődik meg, de egy a Bloomberg által idézett amerikai elemző szerint az arany általában annyiba kerül, mint egy jó öltöny. Ez ez utóbbi ára közel 600 dollár.

Az arany ékszerek piacára nem jellemzők a markáns ármozgások, ám 5-10 százalékos drágulásra fel kell készülni - véli a meghatározó hazai forgalmazó, az Orex Kereskedőház Rt. elnök-vezérigazgatója, Reményik Kálmán. Az arany (és a platina) ékszerek 35 százalékos fogyasztási adóját ugyan ez év július elsejével eltörölték, de időközben megugrottak az alapanyagárak, részben a forint árfolyamgyengülése miatt.

Az Orex kereskedőház nagyobbrészt külföldről - elsősorban Olaszországból, Izraelből, valamint a Távol-Keletről - szerzi be az ékszereit, készen vásárolva vagy feldolgoztatva. Az alapanyag már eddig is legalább kétharmados súllyal szerepelt az alacsony feldolgozottsági fokú, erősen gépesített gyártású termékek (főleg láncok) gyártási költségében, és ez az arány csak növekedhet. Így az arany megdrágulása elsősorban ez utóbbiak bolti árában érződik majd. Ami nem jelenti azt, hogy más ékszerek nem drágulnak, hiszen a drágakövek vételára szintén emelkedő.

A mostani karácsonyi idényben azonban még ebből keveset tapasztalnak a hazai vásárlók, az év elejéhez képest alig 3-5 százalékos emelkedést az idén már nem követi újabb. A nagyobb kereskedők, így az Orex is, még korábban gondoskodtak a készleteik feltöltéséről.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.