Harmincmilliárd állateledelre
A globálisan 30 milliárd dollárt meghaladó állateledel-üzletből Magyarország évi mintegy 30 milliárd forintos forgalommal részesedik. Az állateledel-gyártás és -kereskedelem dinamikus növekedése tavaly alábbhagyott, a kivitel bővülése "csupán" 15 százalék körüli volt a 2003-as negyven százalékhoz képest. Szakértők szerint azonban a következő tíz évben a belföldi piac akár hét-nyolcszorosára is duzzadhat. Magyarországon évente mintegy 250 ezer tonna állateledelt állítanak elő, ennek megközelítőleg kétharmadát exportálják. A legnagyobb felvevőpiac az Európai Unió, melynek Magyarország az ötödik legnagyobb szállítójává vált az Állateledel-gyártók Egyesülete szerint. Kiemelendő még Románia, Bulgária és Oroszország, idekerül az export 28 százaléka. Csak Romániába 2003-ban 5,7 milliárd forint értékű állateledelt szállítottak ki.
Az EU-csatlakozás nem hozott jelentős változásokat, hiszen az iparág tízéves hazai története során minden gyártó szem előtt tartotta a szigorú uniós élelmiszer-biztonsági előírásokat. Más kérdés, hogy tavaly májustól az olcsó olasz importtermékek elárasztották a magyar piacot. Így nem csoda, hogy az átlagár az AC Nielsen piackutató adatai szerint minden szegmensben csökkent.
Hazánkban mindkét vezető cég, a Masterfoods és a Nestlé Purina Petcare (NPP) is gyártóbázist épített ki: a Nestlé 1998 óta üzemelteti büki üzemét, míg a Masterfoods 1993-ban vásárolta csongrád-bokrosi gyárát. E két cég adja a magyar export mintegy 90 százalékát, 40 országot látva el termékeikkel. Mellettük egyre nagyobb szerephez jutnak a kereskedelmi láncokat olcsó, saját márkás eleségekkel ellátó gyártók, például a Pet Hungária, a Metro, Tesco és a CBA házi beszállítója.
A kereskedelmi márkák térnyerése dacára a legnagyobb szereplő továbbra is a Masterfoods és az NPP maradt, amelyek a belföldi piacon értékben 51, mennyiségben 36 százalékos részesedést tudhatnak magukénak. A piacvezető jelenleg NPP Darling márkája, amely az összes eladás 12 százalékát adja. Bár a piac árérzékenysége miatt főként az olcsóbb árfekvésű szegmensben jelentkezik a fejlődés, a prémium kategória térnyerése is figyelemre méltó. Ezt támasztja alá Somogyi Kata, az NPP senior brand managere, aki elmondta, hogy cégüknél a kényeztető jutalomfalatok - például a fogtisztító rág-csák - forgalma egy év alatt mintegy harminc százalékkal ugrott meg. Egyre népszerűbbek az egyadagos, fóliás kiszerelések is. Évente 200 új fejlesztésű termék kerül a polcokra, a kisebb gyártók várhatóan nem tudják majd követni a világcégek innovációs ütemét, illetve a kereskedelmi márkák által diktált árversenyt. Ezért szakértők szerint a kisebb, hazai piacra termelő cégek fokozatosan áttérnek majd a kereskedelmi márkák gyártására.


